Teatr
Finał projektu "Stare Miasto - nowe spojrzenie"

Finał projektu "Stare Miasto - nowe spojrzenie"

  • 2010-05-16, , godzina 17:00
  • wstęp wolny
  • Plac Rybny, Lublin

Opis

W ramach imprezy zostanie zaprezentowany spektakl o historii Placu Rybnego oraz wystawa zdjęć.
Po spektaklu koncert zespołu SZACH SNR.

Projekt został przygotowany przez Stowarzyszenie "Stop-Klatka", wolontariuszy i wolontariuszki Dramowej Akademii Wolontariackiej oraz uczniów i uczennice ZSE im. A. i J. Vetterów,


Plac Rybny przez wieki był jednym z miejsc, w którym koncentrował się handel lubelski. Do czasu II wojny światowej, tak jak całe Stare Miasto, był zamieszkany w większości przez Żydów. Był celem wypraw lubelskich artystów – fotografów i został uwieczniony między innymi w pracach Edwarda Hartwiga i Józefa Czechowicza. W czasie okupacji jedna część Placu znalazła się w getcie Najstarsi lublinianie pamiętają jeszcze przedwojenną Rybną – z synagogą Hazomir i cukiernią, w której sprzedawali najlepsze pączki. To wszystko znalazło się w spektaklu przygotowanym przez wolontariuszki Stop-Klatki wspólnie z młodzieżą z Liceum A. J. Vetterów.

Drama jest obecnie uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role. W projektach dramowych młodzież ma okazję rozwijać m.in. swoje umiejętności pracy w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatię etc., z drugiej zaśstrony pozwala na wyrażenie siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń. Dzięki temu możemy przyjrzeć się emocjom, sytuacjom problemowym i ich rozwiązaniom oraz poszerzyć możliwości rozumienia postaw i zachowań innych ludzi. Jedną z zasadniczych funkcji dramy jest ukazywanie motywów i konsekwencji określonego zachowania, analizowanie postaw i pobudzanie świadomości relacji międzyludzkich.

Dramowa Akademia Wolontariacka - to kilkuletni projekt Stowarzyszenia STOP-KLATKA, w którym wolontariusze zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą mogli tworzyć własne projekty społeczne przy wykorzystaniu metody dramy stosowanej.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.