Dzieje się - Teatr

Wasza lodowatość "Turandot"

2009-10-14 11:57:02 | Lublin

 Reżyser Pawał Passini zaprosił dziennikarzy na konferencje prasową wprost do królestwa lodu, królestwa Turandot, księżniczki śmierci. Jego najnowsza premiera powstała w koprodukcji neTTheatre i grupy Conincidenta, odłamu grupy Doomsday. Należą do niego Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk.

Giaccomo Puccini, mistrz, tworzył opery inaczej niż jego poprzednicy, którzy skupiali się raczej na pięknie, u nich muzyka służyła wprowadzaniu w stan uniesienia. Ten zaś, jako pierwszy tworzył muzykę, która trafiała wprost do emocji człowieka, która wywoływała w widzu uczucia a nawet płacz. Epatowała emocjami na wszystkie możliwe sposoby, była jak narkotyk.

Opowieść o Turandot, księżniczce, która zadawała trzy pytania swoim zalotnikom, a w konsekwencji braku odpowiedzenia na nie zabijała, osadzona jest we współczesności oraz Chinach, równie współczesnym nam jak Pucciniemu. Co ciekawe najpiękniejszą arie w tej operze ma służąca Kalafa, który przybywa zdobyć serce Turandot, Liu. - Wiąże się z tym pewna dygresja - mówi Passini - Puccini miał służąca, którą jego żona posądziła o romans z Maestrem. Dziewczyna najpierw stosowała głodówkę, a później otruła się i w rezultacie konała trzy dni. Sekcja zwłok zaś wykazała, że była ona dziewica. - Giaccomo zachorował na raka krtani, i w ostatnich latach życia pisał operę Turandot, by wyrzucić z siebie emocje. Tu zło nie przegrywa, nie zostaje ukarane a zwycięża, w jaki sposób? Zobaczymy na scenie.

Muzykę przenieść w świat ciszy spróbują młodzi ludzie zaangażowani do oryginalnego przedsięwzięcia. Ich zadaniem będzie pokazanie piękna i emocji muzyki językiem migowym, gestem i mimiką.

Pamiętać należy, że spektakl nie ma być tylko opowieścią o okrucieństwie, ale poprzez to okrucieństwo i zachowanie samej księżniczki ma ukazać Chiny, te współczesne.

- Podczas pracy najpierw zbieraliśmy informacje na temat Chin, życia ludzi w tym kraju. Ujrzeliśmy wstrząsająca rzecz, że tam dalej stosowane są tortury, w bardzo prostej formie. Interesujące jest to, ze niedawno „Turandot" na obchodach święta narodowego w Chinach. Opera, która ukazuje wszystkie niedociągnięcia tego kraju, okrucieństwa, i fałsz ogarniający go. - opowiada reżyser. - "Turandot" należy do pierwszej ligi operowej świata. To w niej jest najtrudniejsza aria kobieca oraz najpiękniejsza męska.

Wydaje się, że twórcy zapowiadają nam bardzo ciekawe i oryginalne przeżycie, dzięki nim będziemy mogli poznać historię owianą tajemnicą i swego rodzaju legendą. Czy to będzie baśń czy bajka? A może pełny brutalizmu horror? Zobaczymy już w piątek. Jedno jest jednak pewne, muzyka Pucciniego poruszy nas do głębi.

TurandotneTTheatre - Teatr w Sieci Powiązań i Grupa Coincidentia
"Turandot"
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Premiera 16 października 2009

Anna Petynia
(anna.petynia@dlastudenta.pl)


 

Słowa kluczowe: turandot centrum kultury lublin premiera ck lublin spektakl przedstawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Opera Wrocławska
Opera Wrocławska przenosi spektakle do sieci

W listopadzie za darmo zobaczyć będzie można 5 streamów na żywo.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.