Sztuka
wystawa "Sekwencje. Z pracowni Kowalskiego"

wystawa "Sekwencje. Z pracowni Kowalskiego"

  • 2010-05-08, , godzina 18:00, do 2010-05-27
  • wstęp wolny
  • Galeria Lipowa 13, u. Lipowa 13, Lublin

Opis

Wystawa „Sekwencje” prezentuje prace powstałe ostatnich latach w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Będą to zarówno filmy obecnych studentów pracowni, jak i jej absolwentów, którzy mogą poszczycić się artystycznymi osiągnięciami (m.in. Cezary Koczwarski, Ewa Łuczak, Anna Molska, Anna Senkara, Piotr Wysocki).
Pracownia, powszechnie zwana Kowalnią, istnieje od 1985 roku, a kilka lat temu, w 2005 roku otrzymała nazwę Pracownia Przestrzeni Audiowizualnej (PPA) i całkowicie nowy program, oparty na współczesnych technikach filmowych. Początki tego procesu należy widzieć w roli, jaką wcześniej odgrywała fotografia, a – nieco później – także wideo. Zmiany wymuszały zazwyczaj działania samych studentów. W latach 90. to tacy studenci jak Katarzyna Kozyra, Paweł Althamer, Artur Żmijewski czy Jędrzej Niestrój wprowadzili do pracowni kamerę wideo, która dzisiaj jest obowiązkowym narzędziem studentów.
Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Tłumaczy go Kowalski: „W pracowni termin «sekwencja» oznacza zadanie studenckie, które poznajemy w czasie i przestrzeni jednocześnie, które się zaczyna i kończy oraz ma swój wewnętrzny porządek. Sekwencja istnieje realnie, dzieje się w konkretnej przestrzeni z udziałem autora lub uczestników, którzy bądź występują in corpore, bądź na różne sposoby animują owo dzianie się. Realne zdarzenie jest rejestrowane filmowo, a następnie powstaje nowa forma realnej sekwencji – sekwencja filmowa”.
Wystawa, której koncepcję opracował Kowalski, składa się z pięciu zasadniczych części – od najprostszych ćwiczeń kompozycyjnych po bardziej rozbudowane i dojrzalsze filmy. Jako appendix pokazane zostaną prace Kowalskiego, jego asystentów – Łukasza Koseli i Andrzeja Kokoszy, oraz świeżo upieczonych absolwentów – Cezarego Koczwarskiego i Anny Senkary. Wśród nich znajdzie się dokumentacja słynnej akcji-pytania Grzegorza Kowalskiego „Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot?” (1979) oraz najnowsza realizacja Andrzeja Kokoszy – rozbudowana instalacja wideo, w której na trzech ruchomych monitorach artysta prezentuje scenę z modelkami i nicią, opartą na micie o Mojrach.

Uczestnicy wystawy: Julia Bui-Ngoc, Barbara Dębiec, Karolina Fandrejewska, Katarzyna Klimkowska, Cezary Koczwarski, Andrzej Kokosza, Łukasz Kosela, Grzegorz Kowalski, Tomasz Kujawski, Małgorzata Lisiecka, Ewa Łuczak, Ludwik Łukaszewski, Anna Molska, Katarzyna Nocuń, Dorota Proba, Alicja Raczkowska, Tomá¹ Rafa, Anna Senkara, Ewa Śmigielska, Wojciech Tymicki, Wojciech Urbański, Tomasz Waszczeniuk, Piotr Wysocki.

Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.