Sztuka
Wykład "Pamięć antycznej praktyki – dawna i

Wykład "Pamięć antycznej praktyki – dawna i

  • 2011-03-31, , godzina 10:00
  • wstęp wolny
  • Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Hempla 5, Lublin

Opis

Wykład "Pamięć antycznej praktyki – dawna i współczesna mozaika jako forma artystyczna"

Wykład wygłosi prof. dr hab. Bożena Wronikowska

Prof. dr hab. Bożena Wronikowska:
Od roku 1995 pełni funkcję kierownika Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej, KUL. Ur. 5 stycznia 1950 roku; w latach 1967-1973 odbyła studia w zakresie archeologii śródziemnomorskiej w Uniwersytecie Warszawskim – zakończone pracą magisterską pt. Fryz z ptakami z pierwszej Katedry w Faras (promotor: prof. Kazimierz Michałowski); ukończyła (1984-85) podyplomowe studium w dziedzinie archeologii chrześcijańskiej w Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana w Rzymie (licencjat i praca pt. Due temi pittorici di Buon Pastore e di Giona nelle catacombe in Roma; promotor: prof. A. Recio Veganzones); tytuł doktorski uzyskała na podstawie rozprawy Motywy ikonograficzne malowideł przedkonstantyńskich w chrześcijańskich katakumbach Rzymu (promotor: prof. Barbara Filarska); w roku 1994 opublikowała rozprawę habilitacyjną Vestigia christianorum. Świadectwa obecności chrześcijan w Rzymie przedkonstantyńskim i uzyskała tytuł doktora habilitowanego; rok później otrzymała tytuł profesora KUL;

To wydarzenie jest częścią cyklu Cykl wykładów "Aktualność sztuki"

Cykl wykładów otwartych zatytułowany „Aktualność sztuki”, poświęcony dziejom sztuki oraz jej interpretacji, jest już drugą edycją spotkań, przygotowanych wspólnie przez Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego. Tym razem grono organizatorów poszerzyło się o Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.„Aktualność sztuki” to jeden z najważniejszych problemów, jeśli chodzi o kwestię interpretacji zarówno sztuki dawnej, jak i nowoczesnej czy najnowszej. Celem spotkań, skierowanych do możliwie szerokiej publicznościzainteresowanej sztuką, jest przede wszystkim wykazanie żywotności oraz aktualności minionych epok artystycznych dla rozumienia współczesnej sztuki i kultury.

Ideą „Aktualności sztuki” jest pogłębienie świadomości historycznej, która stanie się jednym z czynników rozwijających wrażliwość na twórczość artystyczną oraz sposobem przezwyciężenia niebezpiecznego stereotypu „niezrozumiałości” sztuki najnowszej. Organizatorzy proponują wykłady poświęcone dziejom sztuki, historii jej interpretacji, wierząc głęboko, że sztuka i jej wykładnia – historia i teoria – stanowią nierozerwalną całość. Wszystkie spotkania pomyślane zostały jako refleksja nad sztuką współczesną w perspektywie tradycji artystycznej i będą wzbogacone prezentacjami multimedialnymi.

Wykłady odbędą się w Filiach MBP,które oferują potencjalnym słuchaczom bogaty księgozbiór umożliwiający poszerzenie wiedzy o sztuce, oraz w Lubelskiej Zachęcie, co stanowi dla nas rzadką okazję prezentacji dziejów sztuki przed publicznością związaną profesjonalnie z aktualną praktyką artystyczną.

Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.