Sztuka
Wernisaż wystawy "Berdyszak - Gierowski - Kałucki

Wernisaż wystawy "Berdyszak - Gierowski - Kałucki

  • 2010-08-06, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Woj. Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, Lublin
  • Zobacz profil >>

Opis

Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zaprasza na wernisaż prac zgromadzonych przez Waldemara Anzelma autorstwa czterech wybitnych artystów - Stefana Gierowskiego, Jerzego Kałuckiego, Koji Kamoji oraz Jana Berdyszaka.

JAN BERDYSZAK
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom otrzymał z rzeźby w Pracowni prof. Bazylego Wojtowicza. W latach 60. i 70. z Leokadią Serafinowicz i Wojciechem Wieczorkiewiczem współtworzył Teatr Marcinek oraz współpracował z Teatrem 5 Stanisława Hebanowskiego. W latach 1966-1970 w oparciu o współpracę ze studentami zrealizował siedem programów działań efemeryczno multimedialnych, tworząc POKAZY PLASTYKI PRZESTRZENI ANIMOWANEJ. Od 1970 r. zajmuje się symptomami teatru w całości sztuki oraz w potoczności. W 1970 r. przebywał w Paryżu na Stypendium rządu francuskiego, a w 1975 r. otrzymał Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Od 1965 r. pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie jest profesorem zwyczajnym. W latach 1991-2006 pracował na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jego prace znajdują się w zbiorach licznych muzeów i galerii oraz kolekcjach prywatnych.

STEFAN GIEROWSKI
Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Władysława Jarockiego, Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz z Marianem Boguszem prowadził Galerię Krzywe Koło w Warszawie. Wykładał malarstwo na ASP w Warszawie, w latach 1975-1981 był dziekanem Wydziału Malarstwa w Warszawie. W 1983 r. został wybrany na Rektora przez Senat warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1986 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych.
 
JERZY KAŁUCKI
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1951-1957. Dyplom uzyskał na Wydziale Scenografii w pracowni prof. Andrzeja Stopki. Do 1980 r. pracował jako scenograf w teatrze i w telewizji, uprawiając jednocześnie malarstwo i biorąc udział w wystawach. W 1976 r. przystąpił do Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. W roku 1970 zapoczątkował cykl realizacji związanych z przestrzenią. Na swym koncie ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych.

KOJI KAMOJI
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych „Musashino” w Tokio, dyplom uzyskał w 1958 r. Po przyjeździe do Polski w 1959 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 1966 r.) w pracowni profesora Nachta-Samborskiego.

Wystawione prace jawią się więc jako intensywnie nasycona aktualnymi sensami i pytaniami (ko)lekcja malarstwa drugiej połowy XX wieku i początków wieku XXI. Otwiera się perspektywa do ponownego namysłu nad kondycją malarstwa.

Współorganizatorem wystawy jest Galeria Waldemara Andzelma.
Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.