Sztuka
Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką

Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką

  • 2009-10-15, , godzina 17:00
  • Warsztaty Kultury ul. Popiełuszki 5, Lublin

Opis

INNE OBRAZY

Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką

15 października 2009 - czwartek
godz. 17.00

Warsztaty Kultury
ul. Popiełuszki 5

Wstęp wolny

Spotkanie poświęcone jest najnowszej książce prof. Marii Poprzęckiej zatytułowanej „Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa” (wyd. słowo / obraz terytoria, Gdańsk 2009).

Rozmowę z Autorką – tegoroczną laureatką prestiżowej Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej – poprowadzą prof. Ryszard Kasperowicz i dr Piotr Majewski.  

Ze wstępu do książki:

„Oko jest nie tylko <>, jest też <>. Okiem się widzi, ale także, w sposób zamierzony lub bezwiednie, wyraża siebie. Bogactwo języka daje tu pojęcie o możliwościach tej ekspresji. Można dawać znak wzrokiem, patrzeć porozumiewawczo, przeszywać lub miażdżyć spojrzeniem, spoglądać otwarcie, ale i uciekać wzrokiem, wstydliwie lub obłudnie spuszczać oczy. Nawet ruchy powiek są pełne znaczeń. Jakże wymowne jest <>, zaledwie jedno mrugnięcie. Spojrzenie może mieć wielką siłę – błogosławioną lub przeklętą. Jest wspaniałym darem, bo wzrok to najbardziej poznawczy ze zmysłów. Ale patrząc, można sprowadzić na siebie najsroższe kary – jak żona Lota, zamieniona w słup soli za złamanie boskiego zakazu. Także ślepota, straszliwe kalectwo, wcale nie jest jednoznaczna. Może dotknąć za przekroczenie boskich prerogatyw, ale jest też szczególnym znamieniem wieszczy, proroków, jasno widzących <>. Z racji swej siły i przewagi wzrok może być wreszcie cenzorem innych zmysłów”.

Prof. Maria Poprzęcka jest wybitnym historykiem sztuki, dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, jednym z największych polskich autorytetów w dziedzinie badań nad historią i teorią sztuki XIX i XX wieku. Obecnie głównym przedmiotem jej zainteresowań badawczych jest współczesna kultura wizualna, jej teoretyczne, historyczne i aksjologiczne aspekty.

Autorka wielu cenionych publikacji, w tym, między innymi: „Teoretycy, artyści, krytycy w sztuce 1700-1870” (wspólnie z E. Grabską, 1974, 2 wyd. rozszerz. 1989), „Akademizm” (1977, 3 wyd. rozszerz. 1989), „Czas wyobrażony. O sposobach opowiadania w polskim malarstwie XIX wieku” (1986), „Polskie malarstwo salonowe” (1991), „Arcydzieła malarstwa polskiego” (1997), „O złej sztuce” (1998), „Pochwała malarstwa. Studia z historii i teorii sztuki” (2000).
 
Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.