Dzieje się - Sztuka

Opowiadacze znów na Starym Mieście

2009-06-24 10:13:31 | Lublin
 Już po raz drugi na lubelskie Stare Miasto powraca festiwal niezwykły, niepodobny do innych - Festiwal Opowiadaczy "Słowo daję". Wystąpią na nim polscy artyści działający w ramach ruchu odnowy tradycji opowiadania historii, czyli storytelling revival. Warsztaty Kultury zapraszają na „Słowo Daję” wszystkich słuchaczy w przedziale wiekowym od lat 0 do 100.

Sztuka opowiadania to nic innego, jak kultywowanie żywego, mówionego słowa w bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami, nawiązujące do zapomnianych tradycji wielu narodów i kultur. Gawędziarstwo, w dwudziestym wieku zepchnięte na margines, przeżywa dziś na świecie i w Europie prawdziwy renesans. Od lat w wielu krajach powstają ośrodki propagujące współczesną sztukę opowieści, odbywają się festiwale, warsztaty i spotkania, powstają projekty artystyczne oparte o badania nad oralnością – np. we Francji historia opowiadania stała się już odrębną dziedziną artystyczną, która bywa również wykładana w szkołach i na uniwersytetach. Jeden z patronów tego ruchu, Bruno de La Salle, założyciel i dyrektor artystyczny Centre de Littérature Orale w Vendôme, w swojej „Mowie w obronie sztuki słowa żywego” pięknie oddaje istotę tego zjawiska: Od kilku dziesięcioleci obserwujemy «odnowę sztuki opowiadania» i sami bierzemy w niej udział, nie do końca może zdając sobie sprawę, że uczestniczymy w przygodzie, która wykracza daleko poza nasze początkowe motywacje, i poza możliwości naszego rozpoznania.

My, kochający słowo żywe, znaleźliśmy się, w imieniu całego społeczeństwa, w roli obrońców dyscypliny, która po tym jak dawno temu została zaniechana, staje się sztuką do całkowitego odbudowania. Nasza jedyna wiedza i jedyne studia, z których możemy czerpać, wypływają z naszych praktyk. Nasza jedyna pewność, to móc uczestniczyć w celebrowaniu tego wspólnego skarbu, jakim jest słowo żywe. Ono nadaje nam sens. Pozwala stawić czoło upływowi czasu, sprawia że widzimy i wywołujemy przeszłe i przyszłe światy. Sprawia, że ukazuje się nam to, co niewidzialne, zaginione, nieznane, niepojęte, niedostępne, prawdziwe. Łączy nas, wiąże jednych z drugimi. Żywi nas, pozwala wzrastać, pomaga pomagać innym.

W Polsce sztuką opowieści zajmuje się od 1997 roku Grupa Studnia O, której członkowie - Jarek Kaczmarek i Małgorzata Litwinowicz gościć będą na festiwalu „Słowo Daję” z programami adresowanymi nie tylko do dzieci, ale i do dorosłych, inspirowanymi baśniami Andersena, bajkami słowiańskimi i... kosmiczną misją statku Apollo 17. Natomiast Michał Malinowski i Muzeum Opowiadaczy proponują podróż w świat bajek południowoamerykańskich, marokańskich, Rakugi (japońskiej formy sztuki opowiadania),  baśni Wilhelma Hauffa, współczesnej literatury izraelskiej oraz tradycyjnych podań ludowych o zmorach, strzygach, wampirach i innych makabrycznych postaciach.  

Krajowi opowiadacze na lubelskim festiwalu spotkają się z innym ośrodkiem, od lat zajmującym się słowem mówionym, czyli z dobrze znanym lublinianom Teatrem NN. Na Festiwalu Opowiadaczy Witold Dąbrowski zaprezentuje spektakl „Tajbełe i jej demon” oparty na prozie I. B. Singera.   

Drugim lubelskim akcentem będą „Charaktery Marrakeszu”, czyli zainspirowany studium charakterologicznym Teofrasta z Erezos słowno-muzyczno-wizualny program Tria Baja - Przemka Buksińskiego, Karola Gadzało i kolektywu kilku.com.

JJ/ip
Słowa kluczowe: fesitwal opowiadaczy, lublin, stare miasto, słowo daję, storytelling revival
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Polecamy
Imagination Day
Efektowny mural z lwami obok Pałacu Kultury w Warszawie [WIDEO]

Dzieło sztuki promuje projekt Imagination Day.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.