Dzieje się - Sztuka

"Aktualności sztuki" - cykl wykładów otwartych

2010-09-08 10:16:13 | Lublin

Cykl wykładów otwartych zatytułowany „Aktualność sztuki”, poświęcony dziejom sztuki oraz jej interpretacji, jest już drugą edycją spotkań, przygotowanych wspólnie przez Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego. Tym razem grono organizatorów poszerzyło się o Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – w ten sposób próbujemy połączyć akademicką refleksję nad twórczością artystyczną z potrzebą jej popularyzacji oraz zadaniem propagowania sztuki najnowszej.

„Aktualność sztuki” to jeden z najważniejszych problemów, jeśli chodzi o kwestię interpretacji zarówno sztuki dawnej, jak i nowoczesnej czy najnowszej. Celem naszych spotkań, skierowanych do możliwie szerokiej publiczności zainteresowanej sztuką, jest przede wszystkim wykazanie żywotności oraz aktualności minionych epok artystycznych dla rozumienia sztuki i kultury, która otacza nas i przemawia do nas tu i teraz.

Podkreślając rolę tradycji artystycznej, jej ciągłość, pamięć oraz wydobywając na światło dzienne okresy jej zerwania, zaniku, uśpienia, nie zamierzamy narzucać jakichkolwiek stereotypów interpretacyjnych, które więziłyby nas w okowach tradycjonalizmu. Głęboki szacunek dla przeszłości artystycznej traktujemy bowiem jako warunek poznawania teraźniejszości. Jeżeli Johann Wolfgang Goethe powiedział, że stosunek do sztuki wymaga wręcz religijnej powagi, to miał na myśli zapewne rodzaj pietyzmu, którego sztuka potrzebuje – jest to jednak warunek porozumienia, lecz nie norma. Dlatego też ideą „Aktualności sztuki” jest pogłębienie świadomości historycznej, która stanie się jednym z czynników  rozwijających wrażliwość na twórczość artystyczną oraz sposobem przezwyciężenia niebezpiecznego stereotypu „niezrozumiałości” sztuki najnowszej. Oferujemy wykłady poświęcone nie tylko dziejom sztuki, ale także historii jej interpretacji, wierząc głęboko, że sztuka i jej wykładnia – historia i teoria – stanowią nierozerwalną całość, zawsze ważną i aktualną w codziennej egzystencji każdego z nas.

Wszystkie spotkania pomyślane zostały jako refleksja nad sztuką współczesną w perspektywie tradycji artystycznej i będą wzbogacone prezentacjami multimedialnymi. Wykłady odbędą się w Filiach MBP, które oprócz gościnnego przyjęcia oferują potencjalnym słuchaczom bogaty księgozbiór umożliwiający poszerzenie wiedzy o sztuce, oraz w Lubelskiej Zachęcie, co stanowi dla nas rzadką okazję prezentacji dziejów sztuki przed publicznością związaną profesjonalnie z aktualną praktyką artystyczną.

Warto zaznaczyć, że ubiegłoroczny cykl wykładów cieszył się wielką popularnością zarówno wśród uczniów szkół ponadpodstawowych jak i szerokiej publiczności. Naszym ostatecznym przesłaniem jest uwrażliwienie współczesnego odbiorcy na sztukę dawną, której znajomość pomaga w odbiorze sztuki najnowszej. W ten sposób pragniemy wypełnić groźną lukę w edukacji kulturowej – wiedza o sztuce przeszłości i teraźniejszości stanowi wszak nieodłączny składnik szeroko pojętej kultury humanistycznej, której nie wolno lekceważyć.
    
Wykłady odbywają się:
w czwartki, w Filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej (zorganizowane grupy młodzieży prosimy o kontakt z tygodniowym wyprzedzeniem):
godz. 10.00 (dla młodzieży), Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, tel. 81 741 62 36, e-mail: filia30@mbp.lublin.pl;
godz. 17.00 (dla dorosłych), Filia nr 2, ul. Jana Hempla 5, tel. 81 532 05 29, e-mail: filia2@mbp.lublin.pl;
w poniedziałki, w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych Galeria Lipowa 13, godz. 18.00, CH Plaza (osobne wejście od ul. Obrońców Pokoju), ul. Lipowa 13, www.zacheta.lublin.pl, info@zacheta.lublin.pl.

ip

Słowa kluczowe: aktualności sztuki wykłady otwarte historia sztuki instytut historii sztuki kul mbp lublin
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.