Literatura
Spotkanie z Anką Ptaszkowską i promocja książek

Spotkanie z Anką Ptaszkowską i promocja książek

  • 2010-12-11, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Galeria Lipowa 13, Lublin

Opis

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuki Pięknych Towarzystwo Naukowe KUL zapraszają na spotkanie z Anką Ptaszkowską związane z promocją książek:
 
- Grupa „Zamek”: konteksty – wspomnienia – archiwalia, red. Małgorzata Kitowska-Łysiak, Marcin Lachowski, Piotr Majewski, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2009

- Anka Ptaszkowska, Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven, słowo / obraz terytoria, Gdańsk 2010

Wydarzenie poprowadzą Dominik Kuryłek (Kraków) oraz Paulina Zarębska (Lublin).

Spotkanie odbędzie się podczas finisażu wystawy „Na wulkanie”. Krzysztof Niemczyk w Galerii Lipowa 13, ul. Lipowa 13 (CH Plaza) w Lublinie 11 grudnia 2010 r. (sobota), godz. 18.00

Patronat medialny: „Gazeta w Lublinie”

Anka Ptaszkowska (ur. 1935) – historyk i krytyk sztuki, eseistka, tłumaczka. W końcu lat 50. była związana z lubelską grupą „Zamek”. Była też współzałożycielką Galerii Foksal i tłumaczką m.in. książki Społeczeństwo spektaklu Guya Deborda. W latach 60. współpracowała m.in. z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Od lat 70. przebywała w Paryżu, gdzie tworzyła takie przedsięwzięcia, jak Galeria 1 do 36 oraz Vitrine pour l'Art Actuel. Była żoną Edwarda Krasińskiego, a potem Eustachego Kossakowskiego.

W książce Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven Anka Ptaszkowska podejmuje refleksję na aktualne tematy, podważa proces uhistorycznienia sztuki neoawangardowej, zadaje ważkie pytania: o miejsce dla tego, co zmarginalizowane (Niemczyk w Muzeum), o rzutowanie pamięci na teraźniejszość (polemika z Wiesławem Borowskim na temat Galerii Foksal), wreszcie o zawartą w tytule książki wolność.

Książka Grupa „Zamek”: konteksty – wspomnienia - archiwalia jest drugim tomem opracowania dziejów lubelskiej formacji (pierwszy pt. Grupa „Zamek”: historia – krytyka – sztuka ukazał się w 2007 roku). Na książkę składa się bogaty i różnorodny materiał obejmujący prezentację sylwetek artystów i kalendarium działalności grupy, zapisy dyskusji, wspomnienia i archiwalia, ujęte w szerokiej perspektywie polskiego życia artystycznego drugiej połowy lat 50. O samej grupie „Zamek” Anka Ptaszkowska mówi: „Dla mnie bezpośrednim przedłużeniem grupy «Zamek» była działalność Galerii Foksal. Naszym marzeniem [...] było m. in. doprowadzenie do sytuacji, w której artyści, w jakich wierzyliśmy [...], znajdą się w obiegu sztuki międzynarodowej, na równorzędnych z ich zachodnimi kolegami zasadach. [...] teraz, jako jedna z osób jeszcze żyjących z tego okresu, mam niezwykłe szczęście stwierdzić, że to nasze marzenie się spełnia”.   

Dominik Kuryłek (ur. 1979) – historyk i krytyk sztuki, kurator. Doktorant w Instytucie Historii Sztuki UJ, adiunkt w Muzeum Narodowym w Krakowie. Publikował m. in. na łamach „Arte”, „Fortu Sztuki”, „Kresów”, „Kwartalnika Rzeźby Polskiej Orońsko”, a także w katalogach wystaw i w antologiach. Stale współpracuje z pismami „Ha!Art” i „Obieg”. Współautor książki „Krótka historia Grupy Ładnie”, wyd. Korporacja Ha!Art, Warszawa 2008. Autor wielu przedsięwzięć kuratorskich, w tym wystawy „Na wulkanie”. Krzysztof Niemczyk (razem z Ewą Małgorzatą Tatar, Galeria Lipowa 13, Lublin).  

Paulina Zarębska – dr historii sztuki, pedagog. Zajmuje się zjawiskami sztuki współczesnej i krytyką artystyczną. Opiekuje sie Galerią Lipowa 13 Lubleskiej Zachęty, kuratorowała wystawy: Hikikomori – Jakuba Woynarowskiego, Wojciecha Gilewicza, Punk's not dead, współkuratorowała wystawę Sekwencje. Z pracowni Kowalskiego.

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.