Inne
Kultura żydowska -  "Tradycja wciąż żywa"

Kultura żydowska - "Tradycja wciąż żywa"

  • 2009-05-26, , godzina 17:00, do 2009-06-12
  • wolny
  • Restauracja Mandragora, Lublin

Opis

Od 26 maja do 12 czerwca w Restauracji Mandragora będziemy mogli zapoznać się z projektem "Tradycja wciąż żywa". Projekt ten ma za zadanie pokazać jak bogata jest kultura żydowska.

„Tradycja wciąż żywa" to projekt, którego uczestnicy będą mieli okazję spotkać się w sposób bezpośredni ze światem, który przeminął, lecz jego pamięć wciąż trwa i decyduje o niepowtarzalnym charakterze Lublina. Cykl świąt żydowskich „Tradycja wciąż żywa" to próba ukazania bogactwa kultury żydowskiej, poprzez odwołanie się do elementu, który jest dla niej decydujący - judaizmu. Projekt ten zakłada inscenizację trzech świat żydowskich: Chanuka, Purim i Szabas. Cały cykl rozpocznie inscenizacja tradycyjnego ślubu żydowskiego. Choć nie jest to święto religijne, jednak ceremonia ta pokazuje, jak całe życie Żydów przenika religia.We wszystkich wydarzeniach będą uczestniczyć aktorzy, odgrywający scenki rodzajowe. Ponadto do udziału w wydarzeniach zaproszeni są widzowie, którzy mogą wcielić się w gości weselnych czy zasiąść do szabasowej kolacji. Wszystkie święta podczas trwania cyklu będą inscenizowane. Na potrzeby realizacji projektu będą wykorzystywane przedmioty niemające charakteru sakralnego, a wszystkie modlitwy i błogosławieństwa zostały przetłumaczone na język polski.Projekt jest realizowany w ramach programu Inkubator Animacji Kultury realizowanego przez Warsztaty Kultury, filia Centrum Kultury w Lublinie.
 
26 maja - 17:00 - Ceremonia zaślubin - inscenizacja Ceremonia zaślubin oraz wesele żydowskie przy dźwiękach muzyki klezmerskiej.Oprawa muzyczna wydarzenia - zespół di Kuzine.

Ślub żydowski to najwznioślejszy i najważniejszy dzień w życiu Żydów. Rytuały i zwyczaje, które praktykuje się podczas tych uroczystości mają liczne odniesienia symboliczne, biblijne, mistyczne i kulturalne, a poszczególne elementy uroczystości są trwałe i niezmienne od pokoleń. Para młoda w uroczystym orszaku zostaje wprowadzona pod chuppe - baldachim, który ma symbolizować przyszły dom, który tworzyć będą małżonkowie. Rabin błogosławi parę winem a potem następuje uroczyste odczytanie ketuby - dokumentu ślubnego regulującego prawa i obowiązki małżonków. Następnie para młoda wypija kielich z winem i rozbija go o ziemię. Ten gest ma przypominać o zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej. Wszyscy goście zaproszeni są na ucztę weselną, której nieodłącznym elementem są tańce, śpiewy, mowy i toasty weselne. Uroczystość, która odbędzie się w Lublinie, będzie jedynie inscenizacją, podczas której role nowożeńców i rabina odegrają aktorzy. Na potrzeby tego wydarzenia użyte będą przedmioty, stroje i rekwizyty, sporządzone na wzór tych, które są używane w trakcie prawdziwych zaślubin żydowskich, jednak nie będą miały one charakteru sakralnego. Rytuałom ślubnym towarzyszyć będą śpiewy i muzyka zespołu klezmerskiego di Kuzine. Ponadto każdy z uczestników będzie mógł spróbować tradycyjnych potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję.

1 czerwca - 17:00 - Zabawy chanukowe, gra w drejdla przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie. Malowanki i wycinanki chanukowe.

9 czerwca - 17:00 - Przedstawienie Purimowe. Czytanie Księgi Estery
 
12 czerwca - 17:00 - Wieczór szabasowy