Kino
Kino pod Tekturą

Kino pod Tekturą

  • 2010-07-08, , godzina 21:00, do 2010-07-17
  • wstęp wolny
  • Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a, Lublin

Opis

Przestrzeń Działań Twórczych Tektura zaprasza na wakacyjny plener filmowy.
Przez całe lato Tektura zaprasza na przegląd autorskich cykli filmowych – zarówno społecznie zaangażowanego dokumentu, filmów poświęconych prawom człowieka, Afryce, prawom mniejszości seksualnych, kino niskobudżetowe, a także sporo klasyki, kino nieme.

Ponad 60 dni projekcji, ponad 100 obrazów – część po raz pierwszy na ekranie.
W razie niepogody – pokaz przeniesiony do Tektury.

 
8 lipca, godz. 21:00 - Film "Inaczej niż inni" (Anders als die Anderen)
Reż. Richard Oswald
Niemcy 1919 50 min.

Inaczej niż inni, jest pierwszym filmem o tematyce homoseksualnej w dziejach kinach. Nakręcony został on w 1919 roku w Niemczech, pod okiem reżysera Richarda Oswalda. Jest to film niemy. Polemizuje z paragrafem 175 stosowanym w przeszłości w Niemczech.
Conrad Veidt odtwarza rolę popularnego skrzypka, Paula Koernera, który zakochuje się w jednym ze swoich uczniów. Pewnien bezwzględny szantażysta straszy go pogróżkami, że zdemaskuje go przed wszystkimi jako homoseksualistę. Retrospekcja użyta w filmie pokazuje nam jak bohater zaczyna obawiać się swojej orientacji i najpierw próbuje ją zmienić, później zaś zrozumieć. Koerner wraz z szantażystą kończą na sali sądowej, gdzie sędzia staje po stronie skrzypka. Jednak gdy skandal wychodzi na jaw i dowiaduje się o nim całe społeczeństwo, pomyślna kariera muzyka dobiega końca, a całe zamieszanie prowadzi do jego samobójstwa.
Film ten został w 1920 roku zabroniony a jego kopie zniszczone.


10 lipca, godz. 21:00 - Film "Człowiek, który pokonał Pentagon"
(The Most Dangerous Man in America)
USA 2009 94 min.
Reżyseria: Judith Ehrlich, Rick Goldsmith

Daniel Elsberg przez wiele lat był jednym z najbardziej efektywnych [ijastrzębi Pentagonu. Jako filar korporacji RAND (elitarnego sztabu doradców Departamentu Obrony), o wojnie w Wietnamie wiedział wszystko – tym bardziej, że jako ochotnik spędził kilka miesięcy na pierwszej linii frontu. W 1971 roku decyduje się na ujawnienie prasie ściśle tajnych dokumentów, demaskujących publiczne kłamstwa i hipokryzję kolejnych prezydentów USA, którzy kontynuowali wojnę w Wietnamie głównie po to, by uniknąć niewygodnej kompromitacji. Po przekazaniu dokumentów redakcji New York Timesa, Elsberg znika. Nixon ogłasza go najniebezpieczniejszym człowiekiem w USA i pod pozorem ochrony tajemnicy państwowej doprowadza do wstrzymania druku nowojorskiej gazety. Tymczasem Elsberg gorączkowo szuka w całej Ameryce kolejnych wydawców. Kiedy w końcu wpada w ręce FBI, opinia publiczna domaga się już głowy Nixona. Ten podejmie jeszcze ostatnią próbę uratowania swojej pozycji, która przejdzie do historii jako Afera Watergate… Film Judith Ehrlich i Ricka Goldsmitha ogląda się jak rasowy szpiegowski thriller, w którym niespodziewane zwroty akcji budują napięcie aż do satysfakcjonującego finału. W ten fascynujący sposób opowiedziane zostały jedne z najważniejszych wydarzeń w amerykańskiej historii wolności słowa i obywatelskiego nieposłuszeństwa. Wydarzenia, których sens jest dziś niezwykle aktualny.

11 lipca, godz. 21:00 - Film "Ciotki" (Rough Aunties)
Wielka Brytania, 2008, 103′
Reżyseria: Kim Longinotto

Ciotki to kolejny dokument Longinotto, jak zwykle pełny autentyzmu, ciepły, ale nie sentymentalny portret kobiet, które mają dość siły, żeby zmieniać społeczeństwo. Thuli, Mildred, Sdudla, Eureka i Jackie z pozarządowej organizacji Bobbi Bear niosą pomoc krzywdzonym i wykorzystywanym seksualnie dzieciom w Durbanie. Trudno wyobrazić sobie trudniejsze zadanie – zewsząd otaczają je: przemoc, nędza, rasizm, korupcja i apatia. Ale trudno przecenić siłę zgranego żeńskiego zespołu. Nie rozbijają go ani polityka, ani różnice w pochodzeniu społecznym i rasowym, jednoczy zaś przyjaźń i głębokie, spokojne przekonanie o sensie podejmowanych wspólnie działań. Longinotto potrafi mówić o najtrudniejszych sprawach z wrażliwością, współczuciem i nadzieją, ale też z wyzwalającą szczerością.

12 lipca, godz. 21:00 - Recepta na jointy (Waiting to inhale)
Czas: 73 min.
USA 2005
Reżyseria: Jed Riffe

Film dokumentujący ożywioną debatę, jaka od jakiegoś czasu toczy się w Stanach Zjednoczonych na temat medycznego zastosowania marihuany. Już dwanaście Stanów przyjęło ustawodawstwo chroniące pacjentów, którzy mogą legalnie palić jointy. Przeciwnicy takich rozwiązań twierdzą, że medyczne zastosowanie konopi to tylko zasłona dymna skrywająca prawdziwe zamiary amatorów tłustego dymu, mających apetyt na wielkie pieniądze, kryjące się za zalegalizowanym obrotem marihuaną.
Bohaterowie filmu kupują skręty na receptę. Czy marihuana może pomóc ludziom chorym na stwardnienie rozsiane, złagodzić najbardziej bolesne objawy AIDS lub raka? Przekonamy się również, co mają na ten temat do powiedzenia ludzie z drugiej strony zielonej barykady – rodzice dzieci pogrążonych w narkotykowym nałogu. Obraz ten rzuca zupełnie nowe światło na kwestie związane z zażywaniem marihuany.

16 lipca, godz. 21:00 - Filmy "Wierzyć tylko wiatrowi" i "Bezpieczna Europa"
Wierzyć tylko wiatrowi
(reż. Viktor Korzun, Białoruś, 2007), 31 minut

Film zbudowany w formie dialogów między dwoma postaciami: specjalistką mierzącą poziom radioaktywności i uczonym. Oboje z nich zajmowało się usuwaniem skutków katastrofy w Czarnobylu, jednak teraz reprezentują dwie pozycje: kobieta, nie bacząc na wyniki dozymetru, uważa, że na napromieniowanym obszarze można żyć, mężczyzna twierdzi, że jakiekolwiek użycie atomu, nawet w pokojowych zamiarach, może mieć tragiczne.

Bezpieczna Europa
kraj: Austria
reżyseria: Emanuel Danesch
rok produkcji: 2008
czas trwania: 52 minuty

Dokumentalny esej o europejskich imigracyjnych gettach. Analiza współczesnej nostalgii za homogenicznością i apartheidem, tym razem realizującej się w formie unijnej polityki migracyjnej. Zdjęcia z gett, unijne dokumenty urzędów granicznych i codzienna przemoc fortecy Europa kontrastują z wolnością, dobrobytem i niczym nie zakłóconym spokojem uprzywilejowanych mieszkańców Europy.
Film przedstawia globalny układ bezpieczeństwa/i]. Od skali mikro: zamknięte osiedla, ochrona szczytów G8 przed społecznym ruchem oporu; po skalę makro: międzynarodowa polityka imigracyjna (m.in. Frontex). Układ ten ma konsekwencje na takie sprawy jak: jakość życia mieszkańców, relacji międzyludzkich, segregacji rasowej, izolacji, wykluczenia.
Film w ramach cyklu alterkino.

17 lipca, godz. 21:00 - Rozbitkowie
Kraj: Wlk. Brytania/Niemcy/Hiszpania
Gatunek: Dramat obyczajowy
Reżyseria: Ken Loach
Obsada: Dean Andrews, Thomas Craig, Joe Duttine, Steve Huison
Rok produkcji: 2001
Czas trwania: 92 minuty

Ken Loach, naczelny lewicujący buntownik brytyjskiego kina, pokazuje tragiczne skutki akcji prywatyzowania kolei, przeprowadzonej przez rząd Margaret Thatcher. W 1995 roku, w wyniku neoliberalnej polityki Margaret Thatcher, Wielka Brytania przystąpiła do akcji prywatyzowania kolei. Prywatyzacji uległy też państwowe linie British Rail. W ten sposób grupa kolejarzy z Południowego Yorkshire została zagrożona utratą pracy.
Paul (Joe Duttine), Mick (Thomas Craig), Len (Andy Swallow) i Gerry (Venn Tracey), długoletni i doświadczeni pracownicy kolei, nie umieją zaakceptować wymagań nowego pracodawcy. Świeżo upieczony właściciel East Midland Infrastucture wprowadza nową organizację pracy. Oficjalnie jego celem jest stawianie klienta na pierwszym miejscu. W rzeczywistości jednak chodzi o to, aby jak najmniejszym wkładem finansowym zyskać jak najwięcej pasażerów. Płacą za to zwłaszcza zwykli kolejarze. Muszą pracować szybciej, dłużej i wydajniej za mniejsze niż dotąd wynagrodzenie. Dodatkowo pracodawca naciska na nich, aby dobrowolnie porzucili pracę zadowalając się wysoką odprawą. Inni z byle powodu tracą posady, co prowadzi do rodzinnych tragedii.
Film w ramach cyklu alterkino.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!