Kino
Festiwal Filmów o Architekturze

Festiwal Filmów o Architekturze

  • 2009-04-21, , godzina 18:00, do 2009-04-24
  • Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej, Lublin

Opis

Od dziś (21.04.) do piątku (24.04), na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej, odbywa się Festiwal Filmów o Architekturze "Sztuka Architektury".

Arch Film Fest jest nie tylko szansą obejrzenia ciekawych filmów dokumentalnych. Pokazy filmowe mają być dla publiczności i zaproszonych gości pretekstem do dyskusji o najważniejszych problemach architektury współczesnej. W tym roku do dyskusji, oprócz architektów, zaprasza się także deweloperów, reżyserów filmowych i pisarzy.

Repertuar:

21 kwietnia (wtorek) 2009
Temat: Fuck the context?

Film: A kind of Architect. Rem Koolhaas
Czas trwania filmu: 96 minut
Miejsce akcji filmu: Berlin, Seattle, Porto
Rok produkcji: 2007
Architekt: Rem Koolhaas

Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA - ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Pyta o fenomen Rema Koolhaasa jako postaci medialnej i jego świadomie kreowanego gwiazdorstwa. Dla twórców filmu ważna jest też kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury. Prezentacja filmu o Remie Koolhaasie będzie doskonałą okazją do rozmowy o architekturzeposzukującej i jej statusie w Polsce. O architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako twórcy i uczestniku procesu inwestycyjnego. Film opowiada też o tym, jak architektura wedle Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię i rzemiosło. Dla niego jest to dziedzina bliska literaturze i filmowi. Pokaz będzie okazją do rozmowy o "opozycji" architektury kontekstualnej i architektury poszukującej.

Po filmie dyskusja z udziałem: Bolesława Stelmacha (architekt), Piotra Brożka (autor filmów o tematyce związanej z Lublinem), Macieja Bojarczuka (student architektury) i Włodzimierza Giermasińskiego (współwłaściciel Galerii Gala Dom i Wnętrze).
 
22 kwietnia (środa) 2009
Temat: Zabić mieszkaniem? Ocalić mieszkaniem?

Film: Żyć w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)
Czas trwania filmu: 96 minut
Miejsce akcji filmu: Berlin, Hansaviertel
Rok produkcji: 2006
Architekt: Oscar Niemeyer, Le Corbusier, Walter Gropius, Hans Scharoun

W 1957 roku miała miejsce w Berlinie pierwsza, powojenna wystawa budownictwa. Z okazji Intebau57 zebrała się grupa 64 najbardziej znanych modernistów, ażeby w jednej z dzielnic Berlina zrealizować swoją wizję idealnego miasta przyszłości. Byli wśród nich: Arne Jacobson, Le Corbusier, Oskar Niemeyer czy Walter Gropius. Chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zaprezentować wizję zielonego miasta i nowego człowieka. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie. 50 lat po zakończeniu inwestycji autorzy pytają o efekt berlińskiego eksperymentu. Czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy? Film oddaje głos zarówno architektom, jak i lokatorom. Będzie doskonałym pretekstem do dyskusji o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. Będzie też kolejną okazją do podsumowania dorobkumodernizmu i jego oddziaływania na współczesną architekturę.

Po filmie dyskusja z udziałem: Elżbiety Pytlarz (architekt prowadzący zajęcia z projektowania), Dariusza Habdasa (inżynier budowlany, pracownik Urzędu Miasta Lublin, Huberta Mącika (historyk sztuki), Małgorzaty Domagały (dziennikarka "Gazety w Lublinie).

24 kwietnia (czwartek) 2009
Temat: Styl, kontekst, metoda?

Film: Jean Nouvel - estetyka cudu
Czas trwania filmu: 56 minut
Rok produkcji: 1998
Architekt: Jean Nouvel

Zdaniem Jean Nouvela - laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku - jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj - twierdzi Nouvel - gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury - światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Film będzie doskonałą platformą do dyskusji o idei projektowania we współczesnej architekturze i o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej. 

Po filmie dyskusja z udziałem: Bogusława Szmygina (dziekan Wydziału Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej), Dobrosława Bagińskiego (rzeźbiarz, profesor UMCS), Marka Szcześniaka (architekt).

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Caylee Cowan
Caylee Cowan i gwiazdy kina grozy w horrorze "The Possession at Gladstone Manor"

Bohaterka zmierzy się ze złowrogimi siłami spoza tego świata.

Tyle co nic
"Tyle co nic" wygrywa Neisse Film Festival

Debiutancki dramat Grzegorza Dębowskiego nagrodzony statuetką i czekiem.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!