Wiadomości - Artykuły

Internet dla studenta – kryteria wyboru

Internet dla studenta

2018-06-28 09:17:01 | Lublin

Jak informuje GEMINUS, w październiku 2017 z internetu korzystało 27,5 miliona Polaków. Najmniejszą grupę korzystających z sieci stanowią starsze osoby, mające powyżej 65 lat. Kolejne badanie, przeprowadzone przez CBOS, wskazuje grupę Polaków, która bez wyjątków – a więc w 100 proc. – korzysta z internetu. Są to osoby w wieku 18–24 lat, czyli m.in. studenci. Czy biorąc pod uwagę ten fakt, dostawcy internetu przygotowali jakieś specjalne oferty dla żaków?

uśmiechnięta kobieta przy laptopie

Polski student – czyli kto?

Choć liczba studentów w ostatnich latach maleje, to według danych GUS w 2016 roku ponad 1,3 miliona osób kształciło się na uczelniach wyższych. To znaczna grupa, którą interesuje przede wszystkim internet bez limitów. Żeby jednak skorzystać z takiej usługi, żak najpierw musi mieć taką możliwość. Tutaj warto zaznaczyć, że zaledwie 9 proc. studentów może skorzystać z miejsca w polskich akademikach. Pozostali albo muszą wynająć mieszkanie, albo po prostu przez okres nauki mieszkają ze swoimi rodzicami.

Żak w akademiku z tanim internetem i wieloma problemami

Dużym plusem mieszkania w akademiku są niskie koszty. Zazwyczaj żak uiszcza określoną kwotę miesięcznie i nie jest ona zależna od zużycia prądu, wody czy gazu. Internet jest z reguły dostępny za niewielką opłatą, ale niestety usługa wiąże się z wieloma minusami. Te najważniejsze to:

 •         oczekiwanie na dostęp, nawet przez kilka tygodni od rozpoczęcia roku akademickiego;
 •         ograniczenia pod względem możliwości korzystania z niektórych stron, programów czy dostępu do portów;
 •         możliwość blokady przez administratora za przewinienia, których nie jesteśmy świadomi;
 •         wysoka awaryjność;
 •         w przypadku starych akademików – konieczność kablowego podłączenia, co czasami wymaga przeciągnięcia bardzo długiego przewodu sieciowego nawet przez pokoje innych osób;
 •         uzależnienie dostępności sieci od pojedynczych osób – np. kilka dni przerwy ze względu na niedostępność administratora.

Plusy takiego internetu to:

 • niski koszt,
 • dosyć szybkie łącze.

Mieszkanie z większymi możliwościami

Jeśli student wynajmuje mieszkanie albo mieszka z rodziną, to może korzystać z każdej oferty rynkowej. Do niedawna dostępny był internet dla studentów UPC. Obecnie firma ta nie ma typowej oferty dla żaków, jednak patrząc na cenę i parametry usługi, można ocenić, że internet w UPC dla studenta będzie idealny. W praktyce nie wymaga on oczywiście okazania legitymacji studenckiej, a umowa obowiązuje przez 24 miesiące. Można zatem powiedzieć, że jest to internet bez umowy długoterminowej UPC – taki okres będzie odpowiedni zarówno pod zakup internetu do wynajętego mieszkania, jak i do mieszkania, które dzielimy z rodziną.

W przypadku opisywanej oferty mowa o szybkim internecie światłowodowym do 250 Mb/s. Taka jest maksymalna prędkość internetu przy najwyższym pakiecie, którego koszt wynosi 69,99 zł. Więcej informacji na temat oferty znajdziesz: https://www.upc.pl/internet/kup-internet/ . Jeśli student dzieli mieszkanie z trzema czy czterema kolegami, to równie dobrze koszt ten można podzielić i tym sposobem korzystanie z szybkiego łącza będzie kosztować żaka około 20 zł miesięcznie.

Internet światłowodowy w domu – nie zapominajmy o uldze!

Chociaż korzystanie z ulgi internetowej jest obecnie mocno ograniczone, to jednak w dalszym ciągu możliwe, co pozwala wygenerować kolejne oszczędności na internecie. Jeśli dany podatnik nie korzystał jeszcze z tej ulgi w 2017 roku ani wcześniej, to może to zrobić w dwóch kolejnych latach. Maksymalne odliczenie od podatku wynosi 760 zł na rok. Po prostu wskazana kwota obniży dochód danego podatnika.

Internet dla studenta – kryteria wyboru

Dla studenta istotnych jest kilka parametrów usługi internetowej:

 • koszt miesięczny i ewentualne koszty niezbędnych urządzeń,
 • czas obowiązywania umowy,
 • prędkość pobierania i wysyłania danych,
 • możliwe ograniczenia,
 • istnienie sposobów na dodatkowe oszczędności.

Pamiętajmy, że zazwyczaj studenci mają ograniczony budżet miesięczny i dlatego oszczędzają na tym, na czym mogą, a jednak dostęp do szybkiego łącza internetowego jest im potrzebny. Student, którego rodzina osiąga bardzo niskie dochody i który utrzymuje się przede wszystkim ze stypendium socjalnego, musi szczególnie kalkulować, na co przeznacza swoje pieniądze.

Internet dla studenta

Dostęp do internetu nie jest może dla każdego niezbędny, ale w przypadku studentów zdecydowanie ułatwia naukę. Jeśli żak rozsądnie dobierze dla siebie usługę, to może korzystać niewielkim kosztem nawet z szybkiego internetu światłowodowego.

Artykuł Zewnętrzny

fot. Bokan / https://www.shutterstock.com

Słowa kluczowe: internet, Lublin, tani internet
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Muhamet E.
Muhamet E. - turecki nożownik z Wrocławia [FOTO]

Mężczyzna zabił rodaka nożem w Galerii Dominikańskiej.

Zobacz, czy moÅźliwa jest instalacja klimatyzacji w kontenerze!
Czy można zainstalować klimatyzację w kontenerze?

Zobacz, czy możliwa jest instalacja klimatyzacji w kontenerze!

Zobacz filmik, na ktÃłrym widać zdarzenie z lotniska w Moskwie!
Samolot wypadł z oblodzonego pasa podczas lądowania. Zobacz przerażające nagranie! [WIDEO]

Zobacz filmik, na którym widać zdarzenie z lotniska w Moskwie!

Polecamy
Przygotuj się na największe wydarzenie deskorolkow
Przygotuj się na największe wydarzenie deskorolkow

Gwiazdy polskiej deskorolki, artyści związani z kulturą ulicy, widowiskowe zawody, rywalizacja o tytuł najlepszego skejta do lat 15 i roczny sponsoring – to wszystko już za kilka dni!

Cheerleaderki na meczach to seksizm? "Mężczyźni, wyjdźcie z jaskiń"
Cheerleaderki na meczach to seksizm? "Mężczyźni, wyjdźcie z jaskiń"

Tobias Karlsson, kapitan reprezentacji Szwecji w piłce ręcznej jest przeciwnikiem występów cheerleaderek w przerwach meczów. To faktycznie uprzedmiotowienie kobiet?

Ostatnio dodane
Muhamet E.
Muhamet E. - turecki nożownik z Wrocławia [FOTO]

Mężczyzna zabił rodaka nożem w Galerii Dominikańskiej.

Zobacz, czy moÅźliwa jest instalacja klimatyzacji w kontenerze!
Czy można zainstalować klimatyzację w kontenerze?

Zobacz, czy możliwa jest instalacja klimatyzacji w kontenerze!