Sprzęt komputerowy - Technologie

Drukarki 3D Prusa - porównanie

2021-05-28 10:55:43 | Lublin

Druk 3D to fantastyczna technologia, dzięki której możesz tworzyć fizyczne, trójwymiarowe obiekty o dowolnych kształtach! Na polskim rynku wyróżnia się kilkunastu producentów tego rodzaju urządzeń. Pośród nich jednym z najbardziej znanych jest Prusa. Oprócz Drukarki Prusa wykorzystujące technologię FDM, działają na zasadzie drukowania trwałych elementów z tworzyw termoplastycznych. W tym artykule porównamy dwie popularne drukarki 3D tej firmy, tj. i3 MK3S+ oraz Mini+. Oba modele są zdecydowanie warte uwagi, choć występują między nimi różnice, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję o zakupie.

Drukarki 3D PrusaPrusa i3 MK3S+

Drukarka Prusa i3 MK3S+ jest zmodyfikowaną wersją modelu i3 MK3S, stanowiącego jeden z najważniejszych sukcesów firmy. Do najbardziej istotnych elementów, w których wprowadzono modyfikacje, należy m.in. nowa dysza Hot End TPFE i osłona wentylatora wykonana z tworzywa sztucznego ASA. Zmieniono także oprawy łożysk mechanizmu osi Y. W odróżnieniu od poprzedniej wersji, gdzie czujnik filamentu wykrywał filament koloru czarnego, w modelu MK3S+ czujnik reaguje na filament koloru czerwonego. Istotna zmiana zaszła także w konstrukcji czujnika poziomowania. Nowy czujnik typu Super PINDA nie wykorzystuje termistora i gwarantuje zwiększenie stabilności i precyzji podczas drukowania pierwszej warstwy obiektu drukowanego.

W modelu tym silnik ekstrudera i dysza są umieszczone bliżej osi X, co korzystnie wpływa na niwelację zjawiska rezonansu i wzrost dokładności wydruku.

Konstrukcja ramy drukarki jest także wyposażona w dodatkowe, aluminiowe przedłużenie w osi Y, co zwiększa ogólną stabilność. Jej wysokość w osi Z wynosi 210 mm (o 10 mm więcej niż w modelu MK2). Moduł sterownika Trinamic 2130 i wentylator chłodzący Noctua zapewniają cichą pracę oraz lepszą efektywność procesu drukowania. Drukarka posiada również bardzo praktyczną funkcję dodatkową - w przypadku zaniku napięcia podczas drukowania, po przywróceniu zasilania proces druku jest kontynuowany dokładnie w tym samym miejscu, w którym się zatrzymał. Łączne wymiary obszaru roboczego to 250x210x 210 mm. Drukarka i3 MK3S+ obsługuje standardowe filamenty, takie jak ABS, PLA, HIPS, PET, a także te niestandardowe, między innymi włókna węglowe i poliwęglanowe, które znajdują zastosowanie w konstrukcjach o wyższych wymaganiach dotyczących wytrzymałości mechanicznej. Prusa i3 MK3S+ jest dostępna w dwóch wersjach - jako zestaw do samodzielnego montażu oraz w trochę droższym wariancie - w postaci zmontowanej, gotowej do uruchomienia.

Prusa Mini+

Mini+, choć jest mniejsza od modelu MK3S+, a jej obszar roboczy ma wymiary 180x180x180 mm, to w dalszym ciągu oferuje funkcje dające spore możliwości sterowania procesem druku 3D, gwarantujące efekt końcowy w bardzo dobrej jakości. Mini+ jest także wyposażona w stół magnetyczny, ale ekstruder ma konstrukcję przekładniową o przełożeniu 3:1. Proces poziomowania stołu odbywa się automatycznie do linii siatki za pomocą precyzyjnego czujnika typu Super PINDA, który także zaistniał w modelu MK3S+. Połączenie z komputerem, z którego wysyłamy pliki do drukarki, może być zrealizowane zarówno poprzez wejście USB, jak i Ethernet (złącze typu RJ45). Wbudowany wyświetlacz LCD o przekątnej 2,8” i rozdzielczości 240x320 px, umożliwia wygodną kontrolę parametrów procesu drukowania. Sterownik drukarki Mini+ o wdzięcznej nazwie „Buddy”, jest oparty na wydajnym, 32-bitowym procesorze STM32, który zapewnia znakomitą kontrolę nad silnikami krokowymi drukarki i innymi kluczowymi podzespołami wymagającymi sterowania. Drukarkę Mini+, podobnie jak MK3S+, można zakupić w formie zestawu do samodzielnego montażu. Za nieco wyższą cenę zamówisz natomiast wariant Mini+, który jest częściowo zmontowany i wymaga mniejszej ilości czasu oraz nakładu pracy niezbędnych do uruchomienia drukarki.

Którą drukarkę 3D marki Prusa wybrać?

Z przeprowadzonego porównania drukarek 3D marki Prusa, wynika, że zarówno model MK3S+, jak i Mini+ charakteryzują się wysoką jakością wykonania, zauważalną w detalach obiektów wydrukowanych na obu urządzeniach (wysokość warstwy może być precyzyjnie regulowana w zakresie od 0,05 mm do 0,35 mm). Ważną zaletą jest także znakomite wsparcie techniczne ze strony producenta oraz dużej społeczności użytkowników. Choć model Mini+ ma nieco mniejszy obszar roboczy względem MK3S+, to w dalszym ciągu pozwala na drukowanie wielu różnych obiektów o zróżnicowanych kształtach, bez utraty jakości końcowej. Natomiast pod względem ceny zakupu, model Mini+ wypada dużo korzystniej. Jeśli potrzebujesz drukarki 3D do zastosowań typowo domowych - Mini+ to znakomity wybór, ale jeśli będziesz chciał drukować nieco większe obiekty, sięgając po niestandardowe filamenty - MK3S+ Cię nie zawiedzie!

Materiał powstał we współpracy z Botland.

Artykuł Partnera

fot. stock.adobe.com/xiaoliangge

Słowa kluczowe: modele, polecane, jak wybrać, Prusa i3 MK3S+, Prusa Mini+
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Drukarki 3D Prusa
Drukarki 3D Prusa - porównanie Lublin

Druk 3D to fantastyczna technologia, dzięki której możesz tworzyć fizyczne, trójwymiarowe obiekty o dowolnych kształtach!

Laptop do nauki
Laptop do nauki. Co uczniowie i studenci powinni wiedzieć o kupowaniu komputera?

Poznaj cechy sprzętu, który pomoże w zdobywaniu wiedzy.

Fresh n Rebel słuchawki Code ANC
Nowość od marki Fresh n Rebel: bezprzewodowe słuchawki Code ANC

Produkt skierowany jest do wszystkich, którzy cenią nie tylko wysoką jakość dźwięków, ale również maksymalną wygodę.

Polecamy
Hama SLIM 5HD
Wiosenny powiew nowości od Hamy - czyli power packi "SLIM 5HD"

Wraz z nadejściem wiosny do oferty Hamy dołączyły dwa nowe power packi utrzymane w optymistycznych kolorach - różowym i zielonym.

Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Ostatnio dodane
Drukarki 3D Prusa
Drukarki 3D Prusa - porównanie Lublin

Druk 3D to fantastyczna technologia, dzięki której możesz tworzyć fizyczne, trójwymiarowe obiekty o dowolnych kształtach!

Laptop do nauki
Laptop do nauki. Co uczniowie i studenci powinni wiedzieć o kupowaniu komputera?

Poznaj cechy sprzętu, który pomoże w zdobywaniu wiedzy.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.