Premiery - Teatr

Huelle i kazimierskie Betanki w lubelskim teatrze

2011-04-08 11:20:16 | Lublin

W sobotę, 9 kwietnia w lubelskim teatrze im. Juliusza Osterwy odbędzie się prapremiera nowej sztuki Pawła Huelle. Specjalnie napisany dla lubelskiej sceny dramat "Zamknęły się oczy Ziemi" nawiązywać będzie do autentycznych wydarzeń związanych z buntem w klasztorze Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym.

Sztuka dotknie kontrowersyjnych i głośnych wydarzeń sprzed kilku lat kiedy to przez wiele miesięcy kilkadziesiąt sióstr zamknęło się w klasztorze i odmówiło jego opuszczenia. Siostra przełożona została przez władze kościelne pozbawiona funkcji, ponieważ uznano, że podejmowała decyzje z pominięciem zasad obowiązujących w zakonie i kierowała się "prywatnymi objawieniami". W klasztorze razem z siostrami przebywał franciszkanin. Wszyscy zostali w październiku 2007 r. eksmitowani z klasztoru.

"To jest przypis do sytuacji obecnej Kościoła rzymskokatolickiego, na którym mi zależy. W tym sensie, że jestem członkiem tej wspólnoty i zależy mi na tym, żeby ona nie była łajdacka, żeby była jakąś jasnością, światłością, żeby miała więcej światłości niż cienia" - mówił Paweł Huelle dla PAP. Pisarz nie boi się zarzutu o antyklerykalizm: "Marzę o tym, żeby przed Teatrem Osterwy pojawiło się 100 moherowych beretów" - powiedział na konferencji prasowej.

Dla Huelle historia tej zamkniętej społeczności, w której dochodzi do manipulacji, jest okazją do dyskusji na temat traktowania zła w Kościele i reakcji społeczeństwa na to zło.

Na scenie pojawia się m.in. ekscentryczna wróżka, oficerowie przedwojennego garnizonu polskiej armii, świętujący obrzęd żydowskiego wesela chasydzi. W tej samej przestrzeni, na której potem stanął żeński klasztor, pojawiają się: charyzmatyczna przeorysza, ksiądz kapelan i przejmujące w swoim rozdarciu metafizycznym zakonnice.

Spektakl wyreżyserował Krzysztof Babicki. W roli matki generalnej wystąpi Jolanta Rychłowska, a księdza Zapaliczko zagra Krzysztof Olchawa. Scenografię przygotował Marek Braun, a muzykę Marek Kuczyński.

ip

Słowa kluczowe: lublin teatr im. juliusza osterwy zamknęły się oczy ziemi prapremiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bahamut - zdjęcia ze spektaklu
"Bahamut" - ludzie i androidy w spektaklu studentów AST [FOTO]

To połączenie "Dumy i uprzedzenia" z "Łowcą androidów". Zobacz zdjęcia z próby!

Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Footloose
Musical Footloose już w czerwcu w Warszawie!

Musical "Footloose" to kolejna okazja skonfrontowania pojęcia "teatr amatorski" z jego faktycznym wymiarem.

Polecamy
"Kobieta pierwotna" w Teatrze Muzycznym
"Kobieta pierwotna" w Teatrze Muzycznym Lublin

"Kobieta pierwotna" to studium kobiecej duszy jednego z czołowych litewskich pisarzy. Inteligentny głos w dyskusji o stosunkach damsko–męskich. Fenomenalna kreacja Hanny Śleszyńskiej.

"Kiedy kota nie ma" - komedia dla dorosłych
"Kiedy kota nie ma" - komedia dla dorosłych Lublin

„Kiedy kota nie ma” to wyśmienita komedia pełna sarkastycznego brytyjskiego humoru oraz gorzkich refleksji na temat pożycia w łonie middle class.

Ostatnio dodane
Bahamut - zdjęcia ze spektaklu
"Bahamut" - ludzie i androidy w spektaklu studentów AST [FOTO]

To połączenie "Dumy i uprzedzenia" z "Łowcą androidów". Zobacz zdjęcia z próby!

Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Kupony i kody rabatowe