Wiadomości - Z życia Uczelni

Artystyczny "Dom Społeczno-Usługowy" Chatka Żaka - prezentacja projektu

2019-12-06 12:51:25 | Lublin

Zapraszamy na prezentację efektów projektu Agnieszki Góry-Stępień: Artystyczny "Dom Społeczno-Usługowy" Chatka Żaka. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2019 roku o godzinie 16:30 w Małej Sali Widowiskowej ACK UMCS Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16, Lublin).

ACK UMCS Chatka Żaka - informacja o otwarciuInformacje o budynku

- Kiedyś ciągnęło się tu długie, przysadziste wzgórze, na którym Babcia Szamka rzucała okruchami bułki w budowlańców. – Znacjonalizowali moją ziemię – znów tupnęła ze złości nogą. Wokół rozciągał się teren rozjeżdżany kołami ciężarówek i traktorów, pełen dziur i kamieni, które sprzątała młodzież, ściągnięta tu hasłem, że dolar jest oparty na złocie, a złoty na czynie, i obowiązkiem młodzieży jest w czynie społecznym przygotować miejsce pod budowę. Wszędzie robiły się kałuże, a małe ślady butów w błocie zdradzały obecność tam także dzieci. Teren budowy przypominał najmłodszym księżycowy krajobraz (...) - fragmenty maszynopisu autorstwa Agnieszki Góry-Stępień.

- Dziś stoi tu budynek o bardzo interesującym, antykubicznym układzie brył i plastycznym detalu, myślę tu oczywiście o muralu w estetyce mondrianowskiej na północnej ścianie, ekspresyjnej rzeźbie "ukrytej" w bryle, a także lecorbusierowskim, "wygiętym" daszku nad wejściem głównym – mówi Izabela Pastuszko, zastępca dyrektora ACK UMCS Chatka Żaka – To jest obiekt wyjątkowy i mam poczucie jako badacz architektury, że jeśli mówimy o późnym modernizmie w Lublinie, to nie ma ciekawszego budynku. Obiekt został perfekcyjnie zaprojektowany przez krakowską architektkę Krystynę Tołoczko-Różyską w duchu integracji sztuk, tak charakterystycznym dla polskiej architektury lat 60. XX w.

- Dom Społeczno-Usługowy to pierwotna nazwa Chatki Żaka. Używano jej zanim w 1963 roku nadano temu obiektowi, wyłonioną w specjalnym konkursie, obecną nazwę. Określenie to stało się dla mnie inspiracją do przedstawienia monografii tego miejsca – pisze autorka projektu, Agnieszka Góra-Stępień. Innym powodem mojego zainteresowania jest pierwszy w historii całościowy remont budynku i planowane "nowe otwarcie".

Przedmiotem projektu były badania nad historią i dorobkiem kulturalnym Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka uwzględniające artystyczne i kulturotwórcze zjawiska na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia tej wyjątkowej na skalę kraju instytucji kultury studenckiej. Rezultatem jest pierwsza monografia Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka oraz obszerny zbiór materiałów archiwalnych, którą planujemy w niedługim czasie wydać w formie drukowanej.

ACK UMCS Chatka Żaka

Projekt zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin oraz we współpracy z ACK UMCS Chatka Żaka.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/629445677591599/

ip

Fot. Edward Hartwig. Zbiory Ewy Hartwig-Fijałkowskiej. Archiwum Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie
https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,9419,prezentacja-artystyczny-dom-spoleczno-uslugowy-chatka-zaka,84854.chtm

Słowa kluczowe: Mała Sala Widowiskowa, Miejsce, Informacje, 2019, Lublin, Wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Laboratorium Bloomberga na studiach w Akademii Leona Koźmińskiego

Niewielu studentów w Polsce poznaje Bloomberga, ale ci z ALK odbywają jego pełny kurs.

Dokumenty rekrutacyjne na studia w WSB w Warszawie złożysz przez paczkomat InPost

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie pierwszą uczelnią w Polsce współpracującą z InPostem, by zapewnić bezpieczeństwo kandydatom na studia.

Akademia Leona Koźmińskiego członkiem Oracle Data Science Early Adopter Program

Warszawska ALK dołączyła do programu Oracle, zrzeszającego 5 europejskich uczelni.

Polecamy
Brak zdjęcia
Oryginalna reklama jednej ze szkół wyższych

Jedna z uczelni wyższych postanowiła w dość nietypowy sposób się wypromować.

Logopedia ogólna i kliniczna na WUM i UW
Logopedia ogólna i kliniczna na WUM i UW

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski od roku akademickiego 2011/2012 uruchamiają nowy kierunek studiów: „Logopedia ogólna i kliniczna". We wtorek, 15 grudnia 2009 r. porozumienie w tej sprawie podpisali Rektorzy Uniwersytetów - prof. Marek Krawczyk i prof. Katarzyna Chałasińska- Macukow.

Ostatnio dodane
Laboratorium Bloomberga na studiach w Akademii Leona Koźmińskiego

Niewielu studentów w Polsce poznaje Bloomberga, ale ci z ALK odbywają jego pełny kurs.

Dokumenty rekrutacyjne na studia w WSB w Warszawie złożysz przez paczkomat InPost

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie pierwszą uczelnią w Polsce współpracującą z InPostem, by zapewnić bezpieczeństwo kandydatom na studia.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.