Wiadomości - Z życia Uczelni

Dzień Historyka 2020 na UMCS - informacje o warsztatach i wykładach

2020-02-18 11:30:36 | Lublin

Serdecznie zapraszamy na XI Dzień Historyka organizowany przez Instytut Historii UMCS, który odbędzie się 21 lutego 2020 r. w godzinach 10.00-13.30 na Wydziale Humanistycznym UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A). W tym roku hasło przewodnie wydarzenia to: "Sławianie, my lubimy sielanki - czas wolny Polaków".

Plakat Dni Historyka 2020 na UMCSInformacje o wydarzeniu

Swój udział w XI Dniu Historyka zapowiedziało 14 liceów ogólnokształcących z całego regionu. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ośmiu warsztatach i sześciu wystąpieniach plenarnych o tematyce historycznej (obowiązują zapisy). Zainteresowanych zapraszamy także do wysłuchania prelekcji poświęconych zagadnieniom czasu wolnego w dawnej Polsce, które odbędą się w Auli Dużej Wydziału Humanistycznego w godz. 11.00-13.30.

Podczas inicjatywy zostaną poruszone takie zagadnienia jak m.in.: historia w grach komputerowych, piosenka estradowa okresu PRL jako źródło historyczne, karykatura okresu stalinowskiego jako narzędzie propagandy czy życie codzienne w Lublinie w czasie II wojny światowej.

Opisy Warsztatów

  • Rekonstrukcja dawnych pieczęci – dr hab. Tomisław Giergiel - Warsztat ma za zadanie przybliżyć sfragistykę – naukę pomocniczą historii zajmującą się pieczęciami. Praktyczny pokaz przeniesie uczestników w świat średniowiecznej kancelarii. Zaprezentowane będą metody rekonstrukcji typariuszy i odcisków.
  • Późnośredniowieczne traktaty szermiercze i ich interpretacja – dr Wojciech Michalski - Zachowane do dziś traktaty szermiercze z XIV i XV w. stanowią grupę jeszcze do niedawna słabo znanych przekazów, rzucających światło na historię europejskich sportów walki. W trakcie warsztatu przyjrzymy się bliżej naukom średniowiecznych mistrzów fechtunku oraz temu, w jaki sposób praktykuje się je współcześnie.
  • Historia w grach komputerowych – mgr Bartłomiej Stolarz - Uczestnicy warsztatu będą mieli m.in. możliwość (na wybranych przykładach) dokonania analizy sposobów wykorzystywania wątków historycznych w konstruowaniu scenariuszy gier komputerowych.
  • "Bo chleba dosyć, lecz rośnie popyt na igrzyska…" – imprezy masowe w PRL (warsztat filmoznawczo-prasoznawczy) – Sekcja Historyczna Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS - W trakcie warsztatu zaprezentowane zostaną fragmenty filmów oraz doniesień prasowych, które mają postać oficjalnej lub satyrycznej relacji z imprez masowych organizowanych w okresie PRL. Pracując w grupach zastanowimy się nad wykorzystywanymi w tych przekazach środkami perswazji, a następnie wejdziemy w rolę aktorów, aby przygotować krótkie scenki ukazujące stosunek odbiorców do różnego rodzaju uroczystości.
  • Piosenka estradowa okresu PRL jako źródło historyczne – Studenckie Koło Naukowe Archiwistów - W trakcie zajęć uczestnicy wysłuchają dwie piosenki: „Do roboty” oraz „Biały krzyż”, a następnie przeanalizują ich treść. W przypadku pierwszej z nich obiektem rozważań staną się fragmenty o charakterze propagandowym. Natomiast celem analizy drugiej piosenki będzie wydobycie jej ukrytego sensu.
  • Karykatura okresu stalinowskiego jako narzędzie propagandy – Studenckie Koło Naukowe Archiwistów - Przedmiotem zajęć będzie analiza trzech karykatur politycznych z lat 50. ubiegłego wieku. Na ich przykładzie zaobserwujemy stosowane wówczas metody ośmieszania przeciwników politycznych, polegające na dyskredytacji za wszelką cenę i powtarzaniu obiegowych kłamstw.
  • Manifest Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski i jego znaczenie propagandowe – Studenckie Koło Naukowe Archiwistów. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję uczestniczyć w analizie fragmentów manifestu Polrewkomu, który w swoim założeniu miał przyciągnąć polskich chłopów i robotników do idei Polskiej Republiki Sowieckiej, a w rzeczywistości zniechęcił ich do władzy bolszewików.
  • Na czym polega praca rekonstruktora? – Koło Naukowe Amatorów Antyku - Celem warsztatu będzie pokazanie od kulis, na czym polega działalność grup zajmujących się rekonstrukcją historyczną. Uczestnicy zajęć przyjrzą się temu zagadnieniu na przykładzie odtwarzania kultury starożytnego Rzymu. Członkowie Koła zaprezentują, w jaki sposób rekonstruują zabytki kultury materialnej, które w czasach antycznych wykorzystywano w życiu codziennym, czy też na polu walki.

ip

fot. materiały UMCS

Słowa kluczowe: Program, Opis, Warsztaty, Godziny, Miejsce, Lublin, Historia, XI edycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Zobacz jaki kierunek studiÃłw wybrać, aby mieć większe szanse na znalezienie pracy.
Co warto studiować w 2018 roku?

Zobacz jaki kierunek studiów wybrać, aby mieć większe szanse na znalezienie pracy.

Akademiki i biblioteki uczelniane wznawiają działalność. Na jakich zasadach?

Poznaj zalecenia MNiSW dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w domach studenckich i bibliotekach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.