Zmień miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Narodowy Balet Królewski ze Lwowa - Dziadek do orzechów

Kiedy2018-12-13
Za ile95
GdzieCentrum Kongresowe UP
Lublin

Zapraszamy na spektakl "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Narodowego Baletu Królewskiego ze Lwowa 13 grudnia do Centrum Kongresowego UP w Lublinie. Narodowy Balet Królewski ze Lwowa bilety na spektakl już w sprzedaży!   Dziadek do orzechów na motywach baśni Ernsta Hoffmanna "Dziadek do orzechów i król myszy"Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira TroshchenkoWykorzystano fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, zasłużonego artysty Rosji Wasilija Vainonena i Kawalera Orderu Diagilewa Anatolija Yemelyanova  

Prolog W wigilię Bożego Narodzenia po zaśnieżonych ulicach małego niemieckiego miasteczka w pośpiechu biegną do domu prezydenta Zilberhausa odświętnie ubrani goście. Wśród przechodniów i Drosselmeyer - starszy radca sądu, wynalazca i mistrz zabawek. To on przygotował wspaniałe bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci Zilberhausa - jego chrześniaków Maszy i Fritza. Jednak szczęśliwe oczekiwanie na Boże Narodzenie dla Drosselmeyera przytłoczone jest lękiem: w sposób tajemniczy zniknęła jeden z lalek - Król Myszy.   Akt I W domu prezydenta goście Zilberhausa z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie święta. Wreszcie pojawia się przed nimi błyszcząca światłami choinka noworoczna. W środku uroczystości pojawia się tajemniczy gość w kostiumie czarodzieja. Opowiada historię dzielnego księcia, który pokonał Króla Myszy.

Obecni entuzjastycznie oglądają jego lalki taneczne - Arlekina, Arapa i Różową lalkę - które są łudząco podobne do prawdziwych ludzi. Dzieci rozpoznają w nieznajomym Drosselmeyera. Masza z radością przyjmuje podarunek ojca chrzestnego - zabawnego i niezgrabnego dziadka do orzechów. To jednak nie tyko lalka - dziadek jest przeznaczony do rozłupywania orzechów. Zabawa z dziadkiem do orzechów coraz bardziej fascynuje Maszę. Z czasem zaczyna traktować Dziadka jak żywego człowieka, z delikatną i piękną duszą. Brat Maszy, Fritz, swawolnik i kpiarz, niechcący łamie dziadka do orzechów. Masza czule pociesza swego okaleczonego ulubieńca i delikatnie go kołysze. Ostatni taniec - a goście wychodzą.W nocy malutka Masza nie może spać. Przezwyciężając strach, dziewczynka przychodzi do sali, aby odwiedzić dziadka do orzechów. Nagle, w pokoju pojawia się Drosselmeyer. Po machnięciu przez niego ręką wszystko dookoła przeobraża się: ściany się rozsuwają , choinka zaczyna rosnąć. Wraz z nią ożywają i rosną zabawki. Nagle spod podłogi pojawiają się myszy pod wodzą Króla Myszy. Dziadek do orzechów ustawia w szeregu ołowianych żołnierzyków i śmiało prowadzi ich do walki.

Jednak siły są nierówne. Dziadek do orzechów jest pozostawiony samemu sobie wobec króla myszy i całej jego świty. Masza jest w rozpaczy: jej ulubieniec jest w niebezpieczeństwie. Dziewczynka rzuca swój pantofelek na myszy, które przerażone zaczynają uciekać we wszystkich kierunkach.Dziadek do orzechów, za sprawą magii Drosselmeyera przekształcił się w pięknego księcia, dziękuje swej wybawicielce i zabiera ją do magicznego królestwa na szczycie. Lalki podążają za nimi.   Akt II Masza i Książę w magicznej łodzi płyną po choinkowym królestwie. Towarzyszy im czarodziej Drosselmeyer. Ich spokój burzą skradające się za nimi z tyłu myszy z Królem Myszy, które nagle napadają na nich.

Dziadek do orzechów - Książę znów odważnie podejmuje walkę i pokonuje wroga. Wszyscy radośnie świętują zwycięstwo. Masza i Książę są szczęśliwi - dotarli do królestwa marzeń.Ale to wszystko to tylko sen...Minęła noc noworoczna, a wraz z nią przeminęły cudowne sny. Masza, która poczuła oddech bajecznych marzeń, obudziła się obok własnej choinki, w domu, z lalką - dziadkiem do orzechów na kolanach.   Balet Dziadek do orzechów Lublin bilety już dostępne!  

Kup bilet na to wydarzenie »
Najbliższe koncerty Muzyka
DataWydarzenieMiejsce
2018-11-22Varius Manx & Kasia StankiewiczCentrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1
2018-12-13Narodowy Balet Królewski ze Lwowa - Dziadek do orzechówCentrum Kongresowe UP
2018-12-15A Perfect CircleTauron Arena
2018-12-22Straszny DwórHala RCS
2018-12-31Karta podarunkowa eBilet - doskonały prezent bez wysiłku, dla każdego!
2019-01-26Andrea Bocelli
Zobacz inne wydarzenia
FB dlaMaturzysty.pl reklama