Teatr
Przedłużanie teatru / Extending the theatre

Przedłużanie teatru / Extending the theatre

  • 2021-02-05, do 2021-02-06
  • Wydarzenie online

Opis

STUDIO teatrgaleria zaprasza 5-6 lutego 2021 roku na dwudniowe wydarzenie online „Przedłużanie teatru / Extending the theatre”. Program złożony z rozmów, pokazów prac artystów i wydarzeń na żywo inauguruje start specjalnie utworzonej strony internetowej projektu - openstudios.pl.

 

W 2021 roku STUDIO teatrgaleria kontynuuje program OPEN STUDIOS – wirtualne pracownie zainicjowany przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz wiosną minionego roku.Projekt dedykowany artystom powstał z potrzeby i tęsknoty za spotkaniem, inspiracją i możliwością pobudzenia myśli oraz emocji, tak charakterystycznych dla medium teatru. W 2020 r. wirtualne pracownie otworzyli m.in. Rabih Mroué, Daniel Wetzel/Rimini Protokoll, Toshiki Okada, Medea Electroniqué, Wojtek Ziemilski, Łukasz Twarkowski, Gosia Wdowik. Wspólnie z interdyscyplinarnym centrum kultury Onassis Stegi w Atenach STUDIO teatgaleria rozwija platformę w międzynarodowym kontekście. Projekt Open Studios rozwijany jest przez zespół, do którego należą: Anna Lewanowicz, Natalia Korczakowska, Agata Balcerzak, Szymon Adamczak i  Christina Liata.

 

OPEN STUDIOS to przestrzeń dla eksperymentu i niezobowiązującego poszukiwania (nieznanych jeszcze) form teatru bliskiej przyszłości. Proponujemy refleksję nad tym, jak możemy razem tworzyć, rozwijać się i spotykać się poprzez sieci, platformy i technologie. Wspólnie kreujemy tymczasową społeczność, opartą na wymianie doświadczeń i wiedzy, poznając zarazem szeroką paletę estetyk, narzędzi i praktyk, proponowanych przez artystów z Polski i ze świata – podkreśla Anna Lewanowicz.

 

Dwudniowy program online „Przedłużenie teatru / Extending the theatre” w dniach 5-6 lutego 2021 r. zainauguruje odsłonę wirtualnych pracowni w bieżącym roku na openstudios.pl. W piątkowej (5 lutego o godz. 19:00, piątek) rozmowie z Konstantiną Georgelou, teoretyczką sztuk performatywnych, Edit Kaldor i Wojtek Ziemilski opowiedzą o tworzeniu projektów teatralnych w oparciu o technologie i urządzenia komunikacyjne. Tegosamego dnia od godz. 17:00 zaprasza Wojtek Ziemilski na „Uwolnić rzeczywistość. Laboratorium Spektaklu Dokumentalnego Online”. Na stronie projektu również będzie dostępna dokumentacja pracowni Edit Kaldor „Duch w maszynie. Zrozumieć media. Przedłużenia człowieka”. W sobotę STUDIO zaprasza na rozmowę „Artist talk: Rola wyobraźni w wyizolowanym świecie” o praktykach artystycznych interesujących artystów teatru i sztuk performatywnych z Azji Wschodniej (6 lutego o godz. 13:00, sobota). Gośćmi Marii Rößler będą Toshiki Okada (Japonia), Baboo Liao (Tajwan) i Jisun Kim (Korea Południowa). Z Gosią Wdowik o godz. 16:00 zajrzymy do jej pracowni, która przybliży nam swój kilkutygodniowy proces twórczy i zaprezentuje narzędzia z jakimi pracuje w projekcie „Tam gdzie, Ciebie nie ma”. Do współpracy zaproszono również Chrisa Kallmyera, który związany jest z California Institute of the Arts i współpracował z Fundacją Pulitzera, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco czy Filharmonii w Los Angeles. Całodzienna prezentacja pracy wideo artysty dźwiękowego i performera mieszkającego w Los Angeles jest wynikiem trwającej od 2017 r. współpracy STUDIO z CalArts - jednej z najważniejszych amerykańskich interdyscyplinarnych uczelni artystycznych. Większość wydarzeń odbędzie się w języku angielskim. Wszystkie wydarzenia są dostępne bezpłatnie, bez rejestracji.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.