zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Koniec studiów i co dalej? Sprawdź nowe oferty pracy w Lublinie

czwartek, 28-07-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Ukończenie studiów wyższych to dla wielu osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, które otwiera drzwi do wymarzonej ścieżki zawodowej. Uzyskanie upragnionego dyplomu często jest równoznaczne z chęcią podjęcia pracy związanej z kierunkiem studiów. W niektórych przypadkach poszukujemy również zatrudnienia w innych branżach w ramach rozwoju osobistego. Niezależnie od tego, czy poszukujemy stałego zatrudnienia czy też pracy dorywczej, Lublin to idealne miejsce dla absolwentów uczelni wyższych. Jak szukać ofert? Podpowiadamy.

Praca po studiach Lublin

Praca w Lublinie - dobra sytuacja dla pracowników

Lublin swoją popularnością nie dorównuje takim metropoliom jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, jednak ma do zaoferowania coraz lepsze warunki na rynku pracy. Według najświeższych statystyk, stopa bezrobocia w Lublinie utrzymuje się na poziomie ok. 5,3%, co jest wynikiem na miarę średniej krajowej. To pokazuje, że niemal każdy wykazujący chęć do podjęcia pracy zarobkowej może liczyć na zatrudnienie na określonych stanowiskach.

Sytuacja prezentuje się w coraz jaśniejszych barwach, co jest spowodowane rozwojem ekonomicznym i gospodarczym regionu. Lublin jako stolica województwa lubelskiego przeprowadza kolejne inwestycje, których owocem są nowe stanowiska pracy dla specjalistów z różnych dziedzin gospodarki. Wielu świeżo upieczonych absolwentów studiów wyższych może liczyć na płatne staże, po których wzrasta szansa na otrzymanie oferty pracy na pełny etat. W okolicy mocno stawia się m.in na rozwój technologii, a to za sprawą Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w ramach pomocy którego można starać się o pomoc przy startupach.

Praca Lublin - w jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę?

Lublin to miasto, w którym co roku odnotowuje się deficyty w wielu zawodach. Jest to zatem bardzo dobra informacja dla studentów, którzy ukończyli edukację w rodzinnym mieście bądź też wracają z wewnętrznej emigracji. Konkurencja w Lublinie nie jest tak zacięta jak w pozostałych miastach w Polsce z większymi tradycjami akademickimi, co zwiększa szanse na zatrudnienie tuż po zdaniu egzaminu dyplomowego.

W jakich zawodach istnieje największe zapotrzebowanie na pracowników? Jedną z najbardziej atrakcyjnych i rozwojowych branż w regionie jest budownictwo. Nieustannie poszukuje się nie tylko pracowników fizycznych, ale również inżynierów czy też kierowników budowy. Nieustannie rośnie zainteresowanie osobami, które potrafią obsługiwać wyspecjalizowane sprzęty i maszyny budowlane - również te dedykowane robotom drogowym czy też kolejowym.

W Lublinie można liczyć również na wiele ofert pracy z branży IT, które znajdziemy m.in. na GoWork.pl. Kolejne firmy z sektora high-tech powstające na Lubelszczyźnie bardzo chętnie zatrudniają programistów, projektantów, administratorów baz danych czy też specjalistów ds. e-commerce. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że przybywa ogłoszeń skierowanych do osób chętnych do pracy zdalnej bądź też hybrydowej, co dla osób spoza Lublina może być dużym ułatwieniem.

Praca w Lublinie niemalże od ręki czeka również na osoby z doświadczeniem w branży TSL - transport, spedycja, logistyka. Warto bowiem pamiętać o tym, że zarówno samo miasto, jak i jego okolice uznawane są za centrum rolnictwa oraz przemysłu przetwórczo-spożywczego, co generuje potrzebę dystrybucji towarów nie tylko na terenie kraju, ale również zagranicą.

Praca w Lublinie - branża usługowo-handlowa

Znalezienie pracy zaraz po studiach w wyuczonym zawodzie nie zawsze jest możliwe - czasem na wakat trzeba trochę poczekać. W tym czasie można zrobić dobry użytek z ukończonych kursów, certyfikatów czy też doświadczenia zdobytego w innych branżach. W Lublinie z zatrudnieniem nie powinny mieć osoby starające się o pracę w sektorze gastronomicznym. Zapotrzebowanie na kelnerów, barmanów, managerów restauracji czy też kucharzy nieustannie rośnie. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych. Przybywa również ofert skierowanych do osób zainteresowanych sprzątaniem czy też opieką nad osobami starszymi.

Praca - w jakich branżach trudniej o zatrudnienie w Lublinie?

O ile mamy do czynienia z deficytem w wielu branżach, o tyle trzeba pamiętać również o nadwyżkach pracowników w niektórych sektorach gospodarki. W Lublinie o pracę może być trudno dla absolwentów uczelni aplikujących na pracownika biurowego czy też administracyjnego. Sytuacja wygląda równie ciężko w przypadku agentów ubezpieczeniowych, archiwistów i muzealników, bibliotekarzy czy też dziennikarzy. Duża konkurencja dotyczy również takich stanowisk jak sekretarka, recepcjonista czy też pracownik administracji publicznej. O zatrudnienie może być ciężko również dla pracowników biur podróży czy też dekoratorów wnętrz.

Jak szukać pracy w Lublinie?

Jednym z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów na znalezienie pracy w Lublinie jest skorzystanie z portali ogłoszeniowych. Szukanie zatrudnienia przez internet to duża oszczędność czasu i pieniędzy, a także możliwość szybkiego porównywania ofert od wielu pracodawców. Dużym atutem tego typu serwisów jest intuicyjny interfejs i opcje filtrowania anonsów według konkretnych kryteriów, np. lokalizacji, stanowiska czy też rodzaju umowy.

Poszukiwania pracy w Lublinie warto zacząć również w social mediach czy za pośrednictwem tzw. poczty pantoflowej. W wielu firmach za polecenie pracownika otrzymuje się jednorazowy dodatek do wynagrodzenia ustalony przez pracodawcę - oczywiście po spełnieniu określonych warunków. Oferty pracy w Lublinie znajdziemy również w PUP.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama