zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Fotograf w Lublinie: na czym polega jego praca? Co dostajemy w cenie?

wtorek, 02-08-2022 (00:00:00) | komentarze (0)


Jeżeli szukasz fotografa, pamiętaj, że w zależności od tego, jakie zdjęcia cię interesują, skorzystasz z usług różnych osób. W cenie usługi jest nie tylko samo wykonanie zdjęć, do którego potrzebny jest profesjonalny sprzęt, ale również ich obróbka i wywołanie, w formie, jakiej życzy sobie klient. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

praca fotografa 

Czym zajmuje się fotograf?

Jest to osoba, której praca polega na profesjonalnym wykonywaniem zdjęć, ich obróbką i wywoływaniem. Fachowcy zwykle pracują w studiu fotograficznym, zajmują się również wykonaniem odbitek z analogowych materiałów, takich jak np. klisze zdjęciowe.

Wykonywanie foto kolaży i fotoksiążek oraz sprzedaż materiałów związanych z fotografią również jest świadczone przez fotografów w Lublinie — na terenie tego miasta działa szereg profesjonalistów z tej branży, a większość z nich znajdziesz tutaj: https://aleo.com/pl/branza/fotograf/lublin.

Jakie są rodzaje fotografii?

Wbrew obiegowej opinii, zakres pracy fotografa jest niezwykle szeroki. Najczęściej jednak będziemy spotykać się z:

Fotografią studyjną – w tym przypadku zdjęcia są wykonywane w studiu. Mogą to być zarówno fotografie do dokumentów, jak i sesje tematyczne.

Fotografią plenerową – czyli taką, gdzie zdjęcia są robione na łonie natury, gdzie mamy do dyspozycji naturalne światło oraz przestrzeń.

Fotografią okolicznościową – to wszystkie zdjęcia, jakie powstają z okazji uroczystości rodzinnych (śluby, chrzciny, komunie) i innych ważnych wydarzeń (sesje ciążowe, zaręczynowe lub jubileuszowe).

Fotografią reportażową – nazywaną też dokumentalną, której celem jest udokumentowanie konkretnych bieżących wydarzeń.

Fotografią reklamową – to wszystkie zdjęcia, które są wykonywane na potrzeby marketingu i sprzedaży. Ten rodzaj obejmuje fotografie produktowe, kulinarne, wizerunkowe oraz zdjęcia architektury i wnętrz.

Fotografią artystyczną – tutaj zdjęcia są odzwierciedleniem wizji artysty i nie powinny powstawać na potrzeby komercyjne.

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako fotograf ?

Osoba, która wykonuje profesjonalne zdjęcia, może zostać zatrudniona w studiu fotograficznym przez innego fotografa, w redakcji gazety, w agencji marketingowej, w agencji modelek i innych miejscach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na usługi tego typu.

W bazie firm ALEO.com znajdziesz fotografów zarówno z Lublina, jak i z wielu innych miast w Polsce. Możesz wykorzystać te informacje i zasięgnąć porady na temat pierwszej pracy u samego źródła, czyli osób, które pracują w tym zawodzie.

Ile zarabia początkujący fotograf?

Zarobki fotografa są uzależnione przede wszystkim od trzech czynników. Po pierwsze od umiejętności, po drugie od ilości zamówień i po trzecie, od miejsca gdzie pracuje. Uśrednione zarobki fotografów zatrudnionych na podstawie umów o pracę zamykają się w przedziale od około 3900 do ponad 6000 złotych.

Wbrew przekonaniu o wysokich zarobkach, średnie wynagrodzenie zazwyczaj wynosi równowartość lub nieco ponad najniższą krajową – tyle zarabia początkujący fotograf w Lublinie. Dla kontrastu najniższe zarobki są zbliżone do 2000 PLN, jednak ponad 25% przedstawicieli tego zawodu deklaruje, że zarabia więcej.

Najlepsi fotografowie mogą pochwalić się o wiele wyższymi zarobkami. Wpływa na to zazwyczaj doświadczenie oraz umiejętności i nierzadko obeznanie z trendami i nowinkami technicznymi. Profesjonaliści mają zajęte terminy nawet na kilka miesięcy do przodu, o czym warto pamiętać, jeżeli rzeczywiście zależy nam na skorzystaniu z ich usług.

Artykuł Partnera

fot. freepik

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama