Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Kury powstały w kwietniu 1992 roku w Sopocie z inicjatywy Tymona Tymańskiego. Od paru lat Tymański poświęcił się grupie Miłość i jazzowi.

Do Kur Tymański zaprosił swego przyjaciela z dzieciństwa, gitarzystę Piotra Pawlaka, który w owym czasie był filarem trójmiejskiej grupy Bielizna. Perkusistą grupy został Jacek Olter, który w latach 1991-2000 współpracował prawie ze wszystkimi składami Tymańskiego. Czwartym członkiem grupy została wokalistka Ania Lasocka.

W 1996 roku Tymański napisał kilkanaście prześmiewczych piosenek, które miały znaleźć się na kultowej płycie „P.O.L.O.V.I.R.U.S.“. Do współpracy nad aranżacją koncept-albumu Tymański zaprosił też przyjaciela z czasów fascynacji nową falą i punk rockiem – sopockiego muzyka Olafa Deriglasoffa. Do nagrania płyty zaproszony został caly szereg gości – Leszek Możdżer, Jerzy Mazzoll, Radowan Jacuniak, Grzegorz Nawrocki, Jacek Siciarek i Larry Ugwu. Album, wydany w marcu 1998 roku przez debiutującą firmę Biodro Records (należącą m.in. do Tymańskiego), okazał się być strzałem w dziesiątkę, sprzedając się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy i otrzymując szereg nagród. Do dziś uważany jest za jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki niezależnej.

W 2001 samobójczą śmiercią zginął Jacek Olter. W połowie roku Tymański i Pawlak po raz ostatni weszli razem do studia, żeby nagrać wspólny album pod szyldem Kur (korzystając z zarejestrowanych wcześniej śladów z bębnami Oltera). Album, zatytułowany „100 Lat Undergroundu“, zawierał transową muzykę z rapowanymi, społeczno-politycznymi tekstami; na płycie gościnnie wystąpił angielski muzyk DJ Scissorkicks (Anthony Chapman). W 2003 trio, w którego składzie występowali Tymon Tymański, Piotr Pawlak i Kuba Staruszkiewicz ((ex-Pink Freud), zawiesiło działalność.

W 2011 Kury zostały zaproszone do udziału w katowickim Off Festivalu. Okazja sierpniowego, wspólnego koncertu stała się pretekstem stworzenia jesiennej dwutygodniowej trasy wznowieniowej. Jednym z tych nielicznych miejsc w których będziemy mieli okazję zobaczyć muzyków po latach nieobecności, bedzie lubelski "Andersen".

Zespół ma w planach nagranie czwartej oficjalnej płyty – zapowiadanego od lat, koncertowego albumu pt. „Martwe Gitary“.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Kury.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Kury (Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Kury (Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Kury (Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Kury (Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Kury (Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin).
Ostatnio czytane
PandemiJa - spektakl 2020
PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

Kilka słów o dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie filii w Białymstoku.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej
Rusza 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej

Tegoroczne hasło Festiwalu brzmi: "Powrót do dziecięcych lat".

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.