Sztuka
Marcin Daniec Show

Marcin Daniec Show

  • 2010-01-17, , godzina 16:30
  • 60 i 50 zł
  • Filharmonia im. H. Wieniawskiego, Lublin
  • Zobacz profil >>

Opis

Występ popularnego kabarecisty z nowym programem.

Marcin Daniec urodził się 1 października 1957 r. w Wielopolu Skrzyńskim w woj. podkarpackim. Wielopole to piękna, malownicza miejscowość na Pogórzu Ciężkowickim, o której Tadeusz Kantor powiedział: "Byłem wszędzie na świecie, widziałem wszystko, ale nigdzie nie ma tak pięknie ukwieconych łąk jak w Wielopolu".
 
Daniec uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wielopolu, a następnie, w latach 1972-1976, do Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach. W 1977 r. został absolwentem Studium Teatralnego we Wzdowie k. Sanoka, w którym zajęcia prowadził m.in. Jan Machulski.
 
Już w "podstawówce" występował na scenie jako członek Zespołu Kabaretowo-Estradowego przy Ośrodku Kultury w Wielopolu - podobnie było podczas nauki w liceum, gdzie również założył kabaret.
 
W latach 1977-1981 był studentem Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku nauczycielskim. Napisał i obronił pracę magisterską pt. "Motywacja uprawiania sportu". W ten sposób został magistrem wychowania fizycznego, niedoszłym trenerem piłki nożnej i pływania. W okresie studiów miał miejsce jego krakowski debiut estradowy: w 1978 r. wystąpił z półrecitalem podczas wyborów Najmilszej Studentki AWF. Rok później, za recital i prowadzenie wyborów Najmilszej Studentki Politechniki Krakowskiej, otrzymał 2 tys. zł. Było to jego pierwsze artystyczne honorarium.
 
W 1983 r., pod koniec stanu wojennego, dostał powołanie do Szkoły Podchorążych Rezerwy we Wrocławiu. Szkołę ukończył jako starszy sierżant podchorąży, zasłużony animator życia kulturalnego w jednostce, co zaowocowało propozycją awansu do stopnia podporucznika i objęcia funkcji oficera kulturalno-oświatowego. Do propozycji wojsko "dorzucało" jeszcze trzypokojowe mieszkanie, ale świeżo upieczony podoficer nie skorzystał z tej okazji...
 
Po powrocie z wojska, jako asystent krakowskiej AWF, mgr Daniec prowadził przez jeden semestr zajęcia ze studentami w ramach samodzielnego przedmiotu: socjokulturowe formy w rekreacji. Rozwijał także działalność Uczelnianego Centrum Kultury, organizował imprezy kulturalne, a także - w 1984 roku - wraz z Krzysztofem Januszem założył kabaret Takich Dwóch.
 
W 1987 r. rozpoczął współpracę z Wałami Jagiellońskimi, a następnie zainaugurował występy własnego Kabaretu Marcina Dańca. W 1991 r. podjął stałą współpracę z Kabaretem "Pod Egidą" Jana Pietrzaka. W latach 1991-1993, jako autor scenariusza i gospodarz programu, zrealizował dla TVP 1 cykl Meetingów Cabaretowych. Od 1994 r. występuje dosłownie i w przenośni "na własny rachunek".

Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.