Polska - Świat nauki

KUL wyróżnił ks. prof. Michała Hellera

2014-01-29 09:43:17 | Lublin

Wybitny kosmolog i filozof ks. prof. Michał Heller otrzymał we wtorek w Lublinie nagrodę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Gratae Memoriae Signum Universitatis, za zasługi w badaniach w zakresie filozofii przyrody i nauki o Wszechświecie.

Ks. prof. Heller jest absolwentem Wydziału Filozofii KUL. „Przez wiele lat prowadząc badania w zakresie filozofii przyrody, a zwłaszcza nauki o Wszechświecie i jego prawach osiągnął wielkie sukcesy i położył wielkie zasługi, przynosząc zaszczyt i chwałę temu wydziałowi i całemu uniwersytetowi” – głosi dyplom wręczony laureatowi przez rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wręczyć to odznaczenie w imieniu naszej społeczności, to wyraz naszego szacunku i uznania wobec osiągnięć księdza profesora Hellera – powiedział na konferencji prasowej ks. Dębiński.

Ks. prof. Heller dziękując za wyróżnienie podkreślił, że nagroda KUL nawiązuje do wdzięczności, która „jest cnotą dzisiaj zupełnie niemodną”. - Tym bardziej jest to dla mnie zaskoczenie, że tu jest mowa o wdzięczności uniwersytetu dla swojego wychowanka, a ja sądzę, że powinno być odwrotnie, że to wychowankowie powinni być wdzięczni swojej Alma Mater – powiedział ks. Heller.

Ks. Heller wygłosił wykład pt. „Warunki początkowe Wszechświata”.

Heller urodził się w 1936 r. w Tarnowie. W 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. Na Wydziale Filozofii KUL w 1965 r. uzyskał stopień magistra, w 1966 r. – doktora, zaś w 1969 r. – doktora habilitowanego. W 1972 r. objął stanowisko docenta w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, tam w 1985 r. uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego, a w 1990 r. został profesorem zwyczajnym.

Ks. Heller jest założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk i wielu Towarzystw Naukowych, w tym Towarzystwa Naukowego KUL. W 2008 r. jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

Nagroda Gratae Memoriae Signum Universitatis (Znak Wdzięcznej Pamięci Uniwersytetu) to wyróżnienie nadawane przez KUL osobom szczególnie zasłużonym dla uczelni. Dotychczas otrzymali je: bp Marcjan Trofimiak, prof. Ihor Kocan, prof. Mieczysław Gogacz, ks. prof. Edmund Morawiec, ks. prof. Mieczysław Lubański oraz bp Edward Frankowski.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Wiki Commons

Słowa kluczowe: nagroda Gratae Memoriae Signum Universitatis kul lublin ks. prof. michał heller
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

szkoła
Jak uczyć o nowych technologiach i wykorzystywać je w szkole?

Jak rozmawiać o nowych technologiach w szkole?

Polecamy
Lista szanghajska 2020 - polskie uczelnie w rankingu najlepszych na świecie

Zobacz na jakim miejscu uplasowały się polskie uczelnie wśród 1000 najlepszych w 2020 r.

KWarantanna anrdowa na studiach
Kwarantanna narodowa a działalność uczelni. Jak będą wyglądały zajęcia od 28 grudnia?

Kolejny komunikat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ostatnio dodane
nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Popularne