Inna
Freestyle City Festival

Freestyle City Festival

  • 2010-08-05, do 2010-08-08
  • Cieszyn, Katowice

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 54.

Opis

Wielki sukces Freestyle City Festival

Cztery dni freestylu i extremy już za nami. Freestyle City Festival, bo o nim mowa, zgodnie
z zapowiedzią organizatorów, przewrócił miasto Cieszyn do góry nogami. Pierwsza edycja odważnej imprezy na masową skalę, realizowana w warunkach średniowiecznego miasta wydawała się niemożliwa do realizacji. Przejdzie do historii jako zrealizowana z wielką pąpą
i zakończona dużym sukcesem.

W dniach 5 – 8 sierpnia, Cieszyn zamienił się w stolicę sportów extremalnych i szeroko rozumianej kultury freestylowej. Łącznie miały miejsce 37 wydarzeń sportowo kulturowych w ścisłym centrum miasta Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Realizując hasło „Cieszyn - Miasto młode w każdym wieku udowadniano, że kultura ta, to nie tylko zawody sportowe.  Festiwal rozpoczęła konferencja popularnonaukowa zatytułowana O WOLNOŚCI... ekstremalnie. W czwartek otwarta została także wystawa Extreme Design Gallery, czyli wernisaż fotografii i designu w sportach ekstremalnych. Swoje zdjęcia zaprezentowali Wojtek Antonów, Marek Ogień i Rafał Wielgus, jedni z najlepszych fotografów w Polsce. Ekspozycji towarzyszyła wystawa Bielskiego Klubu Speleologicznego oraz Klubu Kajakarskiego „Kajman”. W rozpoczynających festiwal wydarzeniach udział wzięli Wiceburmistrz miasta Jan Matuszek, Ewa Gołębiewska – dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości oraz była europosłanka, Grażyna Staniszewska. - Zgodziliśmy się na symboliczne zakrycie okien na ratuszu w festiwalowe barwy zieleni. Teraz możemy powiedzieć że miasto daje zielone światło dla imprez organizowanych tak Freestyle City Festival. Jesteśmy pod wrażeniem organizacji imprezy, za którą stoją młodzi ludzie. – Oświadczył Jan Matuszek, Wiceburmistrz Cieszyna.

Na freestylową ucztę do Cieszyna zjechało się 310 zawodników z całej Polski, którzy wzięli udział w zawodach rangi Mistrzostw Polski w popularnej „Zośce” czyli Footbag Freestyle i Football Freestyle jako Red Bull Street Style, zawodach ogólnopolskich w downhill’u, Pucharze Czech w skateboard’ingu i pokazach Freestyle Motocross, które odbyły się w sobotni wieczór na cieszyńskim rynku. Dużą atrakcją cieszyły się również Eliminacje Mistrzostw Polski w Modelach RC oraz pokaz trialu rowerowego. Sympatię widzów i turystów wzbudziła taneczna walka uliczna o nazwie King Of The Freestyle.  Od piątku do niedzieli, dla początkujących zajawkowiczów, prowadzone były warsztaty w 6 dyscyplinach: skimboardzie, graffiti, zdalnie sterowanych modelach RC, footbag’u, deskorolce oraz breakdance. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił pod okiem profesjonalnych instruktorów.  Podczas festiwalu zaprezentowany został również kawał dobrej muzyki. Przed cieszyńską publicznością wystąpiło 5 artystów: Natural Dread Kilaz, The Pryzmats, Lulapop, Chili i wielkia gwazda sceny hip hopowej – Abradab. Dodatkowo, na afterpaty, kończących każdy dzień, bit serwowali DJ’e m.in. z formacji „Podaj Kabel”, Belly Button, Kartal, Feelx i miejscowa „Silna grupa” czyli DJ Mikael i Parówa.

Cała impreza odbyła się dzięki wielomiesięcznej pracy pomysłodawców i organizatorów z firmy Open2be Michała Palucha i Wojtka Małysza, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieszynie oraz przedstawicieli Urzędy Miasta. Szczególne miejsce w organizacji odegrało 100 wolontariuszy. Zgraną ekipę tworzyli uczniowie cieszyńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci Uniwersytetu Śląskiego. – Wszyscy wolontariusze spisali się na medal i pokazali jaki drzemie w nich potencjał. Jest to bezcenny kapitał dla tworzenia kolejnych edycji. – Podsumował działania członek zarządu wolontariatu Andrzej Sitek. Działalność prowadzona w trybie dwudziestoczterogodzinnym przyniosła oczekiwany efekt. - Mimo bardzo ciężkiej pracy, były to najlepiej spędzone cztery dni mojego życia. – Wyznał Wojtek Drabik, wolontariusz z Jaworzna. Freestyle City Festival zdobył wielu fanów nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale także wśród turystów, sportowców i wszystkich zapalonych freestylowców - Jak dla mnie jedne z najlepszych zawodow w jakich startowałem. na bank pojawie sie tam za rok, choćby nie wiem co! – napisał na portalu Szok.it uczestnik zawodów Albert. Zgodnie z założeniami projektu i planami organizatorów Festiwal zintegrował pokolenia i zaktywizował mieszkańców do wspólnego działania, a przede wszystkim zmobilizował młodych ludzi i udowodnił, że miasto potrafi się zjednoczyć. – Nareszcie zaczęło się coś dziać w moim ukachanym mieście. Wspaniała impreza dla młodych i starszych z całej Polski – skomentowała na portalu Face Book, festiwalowe wydarzenia Lucyna Brudny. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: europoseł Jan Olbrycht oraz legendarni zawodnicy jak Bartek Ogłaza, reprezentujący Freestyle Motocross.

Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

 

Katarzyna Jurys

fot. Wojtek Antonow

fot. Maciej Kopeniecki

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi