zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Higienistka stomatologiczna samodzielnym pracownikiem gabinetu dentystycznego

wtorek, 27-06-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Nie trzeba kończyć kilkuletnich studiów na kierunku stomatologia, aby pracować w gabinecie dentystycznym. Niektóre zabiegi w obrębie jamy ustnej pacjenta z powodzeniem mogą wykonywać higienistki stomatologiczne.


Kim jest higienistka stomatologiczna?

Wśród zawodów medycznych wymienia się nie tylko lekarzy poszczególnych specjalizacji czy pielęgniarki, ale również inny personel zajmujący się pacjentami w różnym zakresie.Zalicza się do niego także higienistkę stomatologiczną (http://policealna.gowork.pl/lublin/higienistka-stomatologiczna), przedstawicielkę średniego personelu medycznego. Jej praca ściśle wiąże się z profilaktyką stomatologiczną.

Aby móc wykonywać takie obowiązki zawodowe, trzeba przede wszystkim posiadać wykształcenie średnie medyczne. Można je zdobyć poprzez:

  • ukończenie studiów wyższych na kierunku bądź specjalizacji higienistka stomatologiczna - wymagane jest przy tym odbycie co najmniej 1688 godzin kształcenia z zakresu higieny stomatologicznej oraz zdobycie minimum tytułu zawodowego licencjata,

  • ukończenie szkoły publicznej lub niepublicznej policealnej i uzyskanie tytułu zawodowego higienistki stomatologicznej lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w tej profesji.

Szkoły policealne kształcące higienistki stomatologiczne znajdują się w całej Polsce, m.in. w Lublinie. Osoba, która przepracuje na takim stanowisku pracy co najmniej 5 lat, ma prawo do awansu na starszą higienistkę stomatologiczną.

Zakres kompetencji higienistki

O ile asystentka stomatologiczna jedynie pomaga dentyście, przygotowuje gabinet i stanowisko pracy lekarza oraz instruuje pacjentów w zakresie profilaktyki dbania o jamę ustną, o tyle zakres kompetencji i prac wykonywanych przez higienistkę stomatologiczną jest znacznie szerszy. Ma ona stanowisko samodzielne, w dużej mierze niezależne od dentysty. Osoba uprawiająca zawód higienistki stomatologicznej potrafi przygotować gabinet i stanowisko pracy dla lekarza dentysty i na bieżąco konserwuje sprzęt dentystyczny, ale jednocześnie może wykonywać wstępne badania stomatologiczne oraz zabiegi profilaktyczno-lecznicze realizowane pod nadzorem i na zlecenie lekarza. W gestii higienistki leży prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby higienistka stomatologiczna w niektórych przypadkach także asystowała dentyście przy zabiegach wykonywanych na pacjentach, może jednak sama przeprowadzać niektóre z nich, m.in. skaling, piaskowanie, lakowanie, irygację i lakierowanie zębów. Higienistka stomatologiczna może pracować w gabinecie dentystycznym prywatnym lub w strukturach szpitala lub przychodni. W Lublinie istnieje wiele takich miejsc, w których wykształcona i posiadająca doświadczenie higienistka znajdzie pracę.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama